Pandemie ztížila růst elektronického obchodování, a online podniky se proto stále častěji obracejí k televizi, aby zvýšily růst.
Ředitel pro výzkum a plánování společnosti Thinkbox Matt Hill v rámci studie Vývoj e-commerce (Evolution of E-commerce) ze série Deep Dive od společnosti The Drum navrhuje, aby marketéři v oblasti elektronického obchodování prozkoumali různé marketingové formáty - od rozhlasu přes tisk až po televizi. Zároveň doporučuje, aby pokračovali v testování své kreativity a optimalizovali ji pro zvolenou platformu. A také aby zvážili přizvání kreativního nebo mediálního partnera, který jim pomůže aktivovat strategii růstu.
Zkoumání formátů: návrat k televizní reklamě?
V sektoru internetového maloobchodu nastal na vrcholu pandemie boom, protože hodně spotřebitelů začalo nakupovat online. A zdá se, že tento trend bude pokračovat.
„Bez fyzické přítomnosti to budou mít maloobchodníci těžké,“ říká Hill. „Online podnik nemůže spoléhat na náhodu. Nemůžete procházet ulicí, objevit nový obchod a zajít dovnitř. Musíte ho objevit jinak. Reklama je pro růst naprosto zásadní.“
Většina z těchto marketérů vyrostla na internetu. Mají hluboké znalosti řízení vztahů se zákazníky a placeného marketingu na sociálních sítích. Ale když se pohybují mimo tento prostor a přímo řídí své marketingové výdaje, můžou se zaseknout.
Nedávno vydaná studie Thinkboxu The TV playbook for online businesses odhaluje, že online podniky stále častěji používají jako motor růstu televizní reklamu. A Hill se domnívá, že ochota zvážit nové kanály, včetně těch zavedených, je pro expanzi elektronického obchodování životně důležitá.
„Mnoho značek narazilo se svými průzkumy a reklamou na sociálních sítích na strop,“ tvrdí Hill. „Dostali se do bodu, kde utrácejí další peníze, aniž by stimulovali inkrementální růst. Musí začít expandovat mimo tento svět a zvýšit povědomí o své značce mezi zákazníky, kteří o ní zatím nevědí. A televize - díky rozsahu svého působení - je v tom skutečně dobrá.“
Mnoho marketérů chce rychle růst a odlišit se od konkurence.
„Televize je účinné médium pro vyprávění příběhů,“ říká Hill. „Náš průzkum ukázal, že je to dobré místo, když chcete ukázat, co váš produkt dovede. Televizní diváci, kteří ho vidí, se mnohem snáz nechají reklamou zaujmout, zůstanou na vašich stránkách déle a pokračují k nákupu.“
Za lídry na trhu ve svých kategoriích označuje Peloton a Rightmove, protože jsou schopní využívat televizní reklamu ve velkém a daří se jim vysvětlit, co dělají.
Optimalizace platforem a posouzení nákladů
Placená reklama ve vyhledávačích je oblíbený nástroj, který inzerenti využívají v počátečních fázích podnikání. Velmi dobře totiž dokáže přivést zákazníky k webovým stránkám. Ale dlouhodobě je to drahá strategie. Naopak televize je z hlediska nákladů mnohem úspornější řešení.
„Televize je skutečně dobrý způsob, jak lidem dostat název značky do hlavy,“ domnívá se Hill. „Když potřebují váš produkt, je pak daleko pravděpodobnější, že zadají název vaší značky. Je to mnohem levnější metoda, jak ovlivnit vyhledávání.“
Televizi vnímáme jako drahý formát, ale Hill namítá: „Náklady na návštěvu v případě televize byly srovnatelné s návštěvností, kterou vyvolala reklama ve vyhledávačích.“
Zároveň je to mnohem věrohodnější platforma, která vzbuzuje důvěru spotřebitelů.
„Když lidé vidí reklamu na sociálních sítích, mají tendenci udělat si vlastní průzkum, než začnou nakupovat,“ dodává Hill. „Ale reklamě v televizi přirozeně věří. Lidé jsou ochotnější utratit peníze přímo díky tomu, že viděli reklamu.“
Marketéři v e-commerce sektoru by měli zvážit experimentování s různými platformami, aby zjistili, co funguje a co bude nejlépe vyhovovat jejich potřebám.
Přizvání partnerů ke spolupráci
Mnoho oline podniků v začátcích využívá placené reklamy ve vyhledávačích a na sociálních sítích. Snaží se zvládnout veškeré kreativní a marketingové úkoly svépomocí. Jakmile začnou expandovat, přesunou se do rozhlasu, tisku a k venkovní reklamě. Ale dohlížet na všechny platformy je riskantní a vyčerpávající.
Pokud chtějí inzerenti v e-commerce růst, měli by se spojit s partnery, kteří mají odbornost, znalosti a zkušenost s fungováním v prostoru, kam chtějí inzerenti expandovat.
„Pokud chtějí inzerenti v e-commerce vytvořit slušnou reklamu, doporučuji, aby spolupracovali s mediální a kreativní agenturou. Tvorba televizní reklamy je něco jiného než tvořit kousky obsahu na sociálních sítích. Je to dražší úkol a během delšího časového období ho budete chtít monetizovat. Za své peníze dostanete víc, když budete spolupracovat s odborníky.“
Během této nejisté doby je složité předpovídat, které strategie a platformy budou vzkvétat a které budou živořit. „Ale ať uděláte cokoli, nezbavujte se marketingu,“ radí Hill. „Nepřestávejte. Čekají vás těžkosti, ale když vám spadne řemen, dlouho trvá, než se zase rozjedete. Najděte způsob, jak si zachovat přítomnost na internetu, i když nastala krize životních nákladů. A pečlivě si rozmyslete, co chcete sdělit.“
Zdroj: thedrum.com