ATMEDIA: ČEŠI FANDÍ DOKUMENTÁRNÍM POŘADŮM
28. 6. 202328. 6. 2023Čeští televizní diváci mají na výběr z přibližně dvaceti dokumentárních kanálů, přičemž většinu z nich najdou v nabídce operátorů placené televize. Jde například o televizní stanice Animal Planet, Discovery Channel, History Channel, National Geographic nebo Viasat Nature.
Pouze šest z dvacítky dokumentárních stanic je však zapojeno do oficiálního elektronického měření televizní sledovanosti a prodává svůj reklamní prostor na oficiální televiznímu měnu – GRP.
„Trh dokumentárních televizních stanic se v posledních deseti letech postupně zaplňoval jako v případě jiných segmentů televizního trhu. Milníkem byl rok 2013, kdy na trh vstoupily volně šířené kanály Prima ZOOM a CS Mystery, dříve KinoSvět. Do té doby na trhu působily jen placené televizní stanice National Geographic a Spektrum. V roce 2018 pak doplnil placené dokumentární stanice kanál CS History, dříve WAR Svět válek, a v roce 2020 vstoupil do oficiálního elektronického měření televizní sledovanosti kanál Discovery Channel,“ vypočítává Tatiana Bizovová, která pracuje na pozici channel account manažerky ve společnosti Atmedia.
Podobně jako sportovní pořady jsou také dokumentární pořady více vyhledávané muži než ženami. Zatímco muži ve věku 15–69 let věnují dokumentárním pořadům pět procent času stráveného před televizními obrazovkami, u žen jsou to tři procenta (zdroj: ATO – Nielsen, Živě + TS0–3, 2022, ATS, CS 15–69, M 15–69, Ž 15–69). „Co se týče sledovanosti jednotlivých dokumentárních stanic, ta se liší například v závislosti na tom, zda daná stanice vysílá v pozemním multiplexu, nebo ji diváci najdou pouze u operátorů placené televize,“ vysvětluje Pavel Müller, šéf výzkumu a marketingu v Atmedia.
Například volně šířená televizní stanice Prima ZOOM osloví měsíčně v průměru 2,7 milionu diváků a CS Mystery přes 600 tisíc diváků ve věku 15–69 let. Zásah placených dokumentárních stanic se pak pohybuje ve stovkách tisíc diváků, například National Geographic osloví měsíčně v průměru přes 400 tisíc diváků ve věku 15–69 let (zdroj: ATO – Nielsen, Živě + TS0–3, 2022, Reach 000, CS 15–69).
U většiny dokumentárních stanic tvoří muži ve věku 25–54 let zhruba jednu třetinu všech diváků ve věku 15–69 let, ovšem u některých kanálů je podíl mnohem vyšší. Příkladem může být Discovery Channel, který ze 70 procent sledují právě muži ve věku 25–54 let. Další zhruba jednu třetinu diváků dokumentárních televizních stanic pak tvoří muži ve věku 55–69 let (zdroj: ATO – Nielsen, Živě + TS0–3, 2022, Profil, k CS 15–69).
Ačkoliv se programové schéma jednotlivých dokumentárních televizních stanic liší, z výsledků televizní sledovanosti lze vypozorovat, že některá témata jsou mezi televizními diváky oblíbená napříč dokumentárními kanály. „Diváci dokumentárních stanic často vyhledávají pořady o 2. světové válce. Ať už se tyto pořady věnují konkrétním bitvám, historickým osobnostem nebo jiným tématům, patří k nejsledovanějším vůbec,“ uvádí Pavel Müller.
Zdroj: mam.cz