Zdroj: Pixabay
AKTUALITY VÝZKUM ZAHRANIČNÍ

BABY BOOMERS TRÁVÍ NA INTERNETU POLOVINU SVÉHO ČASU S MÉDII

18. 10. 202418. 10. 2024
Lidé starší 60 let se postupně přesouvají k digitálnímu obsahu, značky na to však zatím neumí reagovat.

Baby Boomers, tedy lidé starší 60 let, patří k nejbohatší generaci na světě. Jejich mediální chování se mění, mnohem více času tráví online, což však značky ve své komunikaci zatím neumí zohlednit. Vyplývá to z nejnovějšího reportu „Baby Boomers big digital shift“ organizace Warc.

Dospělí narození v letech 1946 až 1964 sice netráví příliš času na sociálních sítích, ale často přecházejí od offline médií k jejich digitálním verzím – od tištěných novin k online zpravodajským webům či magazínům, od klasické televize k CTV.

„Značky jsou posedlé generací Z, zatímco zajištěná generace Baby Boomers prochází mediální revolucí. Vyžaduje to, aby zadavatelé přehodnotili své zažité představy a zajistili, aby byly digitální mediální plány přizpůsobeny novým zvyklostem starších spotřebitelů,“ podotýká Alex Brownsell, vedoucí obsahu Warc Media.

Lidé starší 55 let stráví letos více než polovinu svého času s médii (54,4 %) online, včetně digitálních extenzí tradičních médií, jako je CTV, digitální audio či online verze tištěných deníků. Je to o 7,4pb. více než před čtyřmi lety. Zatímco před 10 lety spotřebitelé narození v letech 1959 až 1970 s digitálními kanály strávili méně než třetinu (31,6 %) svého mediálního času, nyní je to už 53 %.

Konzumace online a offline médií u lidí narozených v letech 1959–1970; Zdroj: Warc

Sociální sítě rostou oproti streamům pomalu


I tak patří u Baby Boomers sociální sítě spíše k okrajovým mediálním kanálům. Největší oblibě se u nich těší stále Facebook – například v USA tvoří dokonce největší podíl (29 %) týdenních uživatelů, na TikToku jen 9 %.

Předpokládá se, že do příštího roku stráví lidé ve věku 55–64 let v USA na sociálních sítích průměrně 93 minut denně, což je o 43,1 % více než před 10 lety. Jiné digitální kanály však z pohledu stráveného času rostou o poznání rychleji – například sledování streamovacích platforem vyrostlo za stejné období o 195 %, přičemž Baby Boomers na svých televizních obrazovkách přešli na Netflix a sledování videí na YouTube.

Ve Velké Británii se konzumace sociálních sítích u lidí starších 55 let do značné míry ustálila, průměrná denní doba na nich strávená však klesla z 58,3 minut v roce 2015 na loňských 52,2 minut. Podobnou klesající tendenci je možné vidět u Baby Boomers i v Číně.

Na reklamu Baby Boomers příliš neslyší


V porovnání s ostatními generacemi jsou Baby Boomers nejméně vnímaví k reklamě. Jen 12 % z nich celosvětově uvádí, že ji bere pozitivně, což je hluboko pod 47% průměrem. Jejich nechuť k reklamě ukazuje například i nezájem o levnější předplatné SVOD služeb na Netflixu či Disney+ s reklamou – přešlo na ně jen 4,5 % Baby Boomers, oproti 28,4 % uživatelů z generace Z.

Zdroj: mediaguru.cz

Načítání dalších...