Nedávné adaptace videoher, jako je The Last of Us, prokázaly, že budoucnost žánru náleží spíše televiznímu médiu než filmovým adaptacím. Dlouhá léta se na kinematografii často pohlíželo jako na něco, na čem leží kletba. Tato kletba byla namířena přímo proti adaptacím videoher a měla tento konkrétní typ filmů předurčovat k neúspěchu, pokud jde o jeho kvalitu a přijetí kritiků.
Ačkoli některé filmy, které jsou inspirovány videohrami, v posledních letech tento trend rozhodně vyvrátily, navzdory všeobecnému přesvědčení zůstává jasné, že budoucnost videoherních adaptací je v televizi. Více než jejich filmové protějšky ukázaly televizní adaptace videoher vysokou kvalitu. To dokazuje, že by se většina videoher měla adaptovat do televizních pořadů, a ne do často nekvalitních filmových verzí.
Proč se filmům o videohrách nedaří
Nejprve je třeba říci, že několik filmů o videohrách si komerčně vedlo dobře. Filmy jako Rampage, Warcraft, The Angry Birds Movie, série Resident Evil a různé adaptace Tomb Raidera si v celosvětových pokladnách vedly dobře. Kasovní úspěch filmů podle videoher se však málokdy bere v potaz, protože se takové filmy potýkají především se špatnou kvalitou a nízkým kritickým přijetím.
Tyto výše zmíněné filmy se často setkávaly se smíšenými až negativními kritickými ohlasy. Například filmy Rampage a Warcraft získaly od kritiků hodnocení 51 % a 29 %, a to i přesto, že druhý jmenovaný film v současnosti drží rekord nejvýdělečnějšího filmu podle videohry všech dob. Film Angry Birds Movie získal také špatné hodnocení, a to 43 %. Filmová série Resident Evil byla rovněž propadákem, neboť po sedmi dílech nikdy nezískala vyšší hodnocení než 37 %. A konečně filmy Tomb Raider s Angelinou Jolie získaly 20 %, a 24 %, než reboot z roku 2018 obdržel od kritiků skóre 53 %.
To je jen několik příkladů z rozsáhlého katalogu filmových adaptací videoher, přesto každá z nich z hlediska kritického přijetí propadla. Důvodem je z velké části neschopnost úspěšně adaptovat příběhy her. To nebo adaptace hry, která si adaptaci vůbec nezasloužila, jako například Rampage nebo Angry Birds, bylo často důvodem neúspěchu videoherních filmů. Přitom většina těchto filmů byla diváky dobře přijata, především díky oblíbenosti her, podle kterých byly natočeny, jako například The Angry Birds Movie.
To také neznamená, že by každá adaptace videohry byla u kritiků neúspěšná, v posledních letech došlo v tomto ohledu k výraznému vzestupu. Začalo to s Pokémony: Detektiv Pikachu a The Angry Birds Movie 2 v roce 2019, které zaznamenaly hodnocení od kritiků 68 % a 73 %. Rok 2019 tak znamenal, že jakýkoli hollywoodský film natočený podle videohry poprvé získal solidní hodnocení, což pokračovalo v letech 2020 a 2022 s filmy Ježek Sonic a Ježek Sonic 2. A konečně film Werewolves Within z roku 2021 zaznamenal hodnocení kritiků 86 %, což upevnilo vzestup úspěchů filmových adaptací.
Zdroj: screenrant.com