Spokojenost s nabídkou videoobsahu v České republice je celkově vysoká. Míra spokojenosti představuje 76 % a týká se jak živého televizního vysílání, tak placených i neplacených videoslužeb. Ještě mírně spokojenější, než je průměr online populace, jsou aktivní uživatelé placeného streamingu (81 %). Vyplývá to z nových dat průzkumu agentury Nielsen a Ressolution Group, které uskutečnila letos v dubnu na vzorku 515 respondentů Českého národního panelu. Výsledky na konferenci Innovation Day prezentovala Hana Friedlaenderová z Nielsen Admosphere.
„Vysoká spokojenost s nabídkou filmů a seriálů dostupných kdekoliv na placených i neplacených platformách vypovídá o tom, že česká veřejnost má přístup k bohatému a rozmanitému obsahu bez ohledu na to, zda si služby platí, nebo ne. Tento fakt je důležitý, protože ukazuje, že uživatelé mají dnes možnost vybírat si z širokého spektra filmů a seriálů bez ohledu na jejich finanční možnosti,“
komentuje výsledky Hana Friedlaenderová.
Pro většinu českého populace představuje sledování videoobsahu formu relaxace, což platí ještě výrazněji pro mladou generaci. Čtvrtina (25 %) si neumí představit den bez sledování videoobsahu a podle 57 % je správné za videoobsah platit.
Pokud chtějí sledovat seriál nebo jiný videoobsah, který je dostupný pouze na placené videoslužbě, ke které nemají aktuálně přístup, většina dotázaných se bez jeho sledování obejde nebo si počká, až bude k vidění na dostupných placených či neplacených zdrojích. Necelá čtvrtina by se pokusila stáhnout nedostupný obsah z nelegálních zdrojů na internetu, zhruba pětina české internetové populace deklaruje ochotu předplatit si novou videoslužbu, část z nich na úkor zrušení jiného předplatného. Výzkum ukazuje významné generační rozdíly. Mladá generace je výrazně ochotnější za oblíbený a nedostupný videoobsah zaplatit, ale také častěji sleduje nebo stahuje tento obsah z nelegálních zdrojů.
Průzkum dále ukázal, že necelá polovina české internetové populace (46 %) je ochotna akceptovat v nabídce tuzemských videostreamingových služeb reklamy, pokud se odrazí v nižší ceně předplatného. Stejný počet uživatelů (46 %) se také pravděpodobněji zaregistruje v případě, že získá po omezenou dobu možnost konzumovat videoobsah zdarma. Velká část českých diváků také dává přednost takovým streamingovým službám, v jejichž nabídce se objevuje dostatek českých filmů a seriálů – vyslovilo se tak 44 % respondentů. A téměř 40 % uživatelů by preferovalo platbu za jednotlivé pořady než měsíční předplatné.
Poskytovatelé placeného obsahu by však zároveň měli pamatovat na to, že každý uživatel má své časové i finanční limity. Čas na sledování není neomezený, více než polovina aktivních uživatelů SVOD již dnes souhlasí s tím, že nestíhá vše sledovat a dostupnost velkého množství videoobsahu vede k přesycení a zahlcenosti. Vývoj v posledních letech přinesl širokou nabídku videoobsahu, kterou jsme schopni sledovat kdykoli a kdekoli. V důsledku toho se však jako uživatelé stále častěji potýkáme s dilematem: jak najít rovnováhu mezi dostupností, kvalitou obsahu, našimi časovými možnostmi a finančními prostředky. „Poskytovatelé placeného videoobsahu proto budou muset v budoucnu nabízet nejen atraktivní obsah, který je relevantní pro různé cílové skupiny, ale i různé cenové modely a balíčky, které uživatelům umožní vybrat si to nejlepší pro jejich individuální potřeby," myslí si Hana Friedlaenderová.
Agentury Nielsen a Ressolution Group také realizují pravidelný výzkum pro zastupitelství tematických stanic Atmedia zaměřený na využívání placeného videa na vyžádání (SVOD). Data z 2. pololetí loňského roku ukázala, že SVOD využívá alespoň několikrát měsíčně v Česku 2,6 milionů uživatelů ve věku 15-69 let, což je 40 % této populace (to ale neznamená, že 2,6 mil. uživatelů za ně platí).
Zdroj: mediaguru.cz