Ilustrační foto; Zdroj: Shutterstock
AKTUALITY DOMÁCÍ KRÁTKÁ ZPRÁVA

CRA PŘIPRAVUJÍ „CZECHFLIX“ A POSÍLENÍ REGIONÁLNÍCH SÍTÍ

1. 2. 20241. 2. 2024
Kromě celoplošných multiplexů, ve kterých je ještě kapacita pro několik dalších programů, může operátor poskytnout vysílatelům prostor i ve vybraných regionech.

Czechflix? HbbTV brána do světa českých televizí


Dlouhodobě se v televizní branži hovoří o příchodu takzvaného Czechflixu, který byl v uplynulých letech a měsících prezentován jako jakýsi společný projekt České televize a komerčních stanic, který by na jednom místě nabízel obsah z různých videoték. Chybně přitom vznikal v mnoha čtenářích pocit, že by šlo o prostor, který by byl jakousi kombinací iVysílání, Voya a primy+. Czechflix, jak se tento projekt dlouhodobě označuje, ale není příliš nic objevného, revolučního. Čeští diváci, kteří mají možnost přijímat německé programy v DVB-T2, znají pravděpodobně Freenet TV Connect.

Na rozdíl od placené pozemní televize s německými komerčními kanály je však tento portál zcela bezplatný a je součástí celoplošné sítě ZDF HD. Divák potřebuje televizor nebo set-top box s podporou virtuálního červeného tlačítka, tedy technologie HbbTV. Kromě video obsahu je zde k dispozici například i výběr z tamních médií, předpověď počasí nebo online audio. „Na začátku února máme naplánovaná jednání s významnými broadcastery ohledně tohoto projektu,“ potvrdil MediaGuru.cz bez bližších podrobností Marcel Procházka, ředitel právního a regulatorního úseku Českých Radiokomunikací (CRA).

RS4 není jedinou Regionální sítí CRA


České Radiokomunikace provozují v České republice hned několik Regionálních sítí, tedy televizních multiplexů s menším zásahem než celoplošné programové nabídky, které však nevyhoví menším vysílatelům, jenž na ně z finančních důvodů jednoduše nedosáhnou. Vedle akvizice Regionální sítě 4 pro Prahu a střední Čechy se jedná na území hlavního města také o Regionální síť 12 a ve zbytku republiky pak i Regionální síť 8. Programová nabídka posledních dvou multiplexů je na celém území společná. V současné době tvoří programy Óčko Expres, Óčko Black a Noe+.

Rozvoje se má dočkat zejména Regionální síť 8, která nemá v provozu prozatím všechny naplánované lokality. Výše zmíněných programů by se tedy měli dočkat ještě další diváci v různých koutech Česka. Počet stanic by operátor rád rozšířil, bude tedy záležet na zájmu jednotlivých broadcasterů a cenu za distribuci. CRA přiznaly, že multiplex se sice neplní zákazníky tak rychle, jak by si její manažeři představovali, nicméně daří se to. Zájem o RS8 projevila i Praha TV, která se tematicky rozkročila a nenabízí už obsah pouze pro hlavní město, respektive Středočeský kraj.

České vysílače by mohly dokrýt Polsko


Ve spolupráci s polským operátorem EmiTel připravují České Radiokomunikace zajímavý projekt, který začátkem prosince loňského roku nakousnul na sociální síti X právě Marcel Procházka, ředitel právního a regulatorního úseku Českých Radiokomunikací. Procházka tehdy naznačil, že vybrané vysílače CRA by měly dokrýt problematické oblasti s nedostatečným televizním signálem u našich severních sousedů. Využity by přitom byly kmitočty, které jsou určeny pro Polsko. O možnosti dokrýt polskými vysílači problematické oblasti v českém příhraničí se prý neuvažuje.

„Kolegové v Polsku potřebují dokrýt některé lokality na druhé straně Krkonoš, takže jsme se dívali na naše možnosti a mohli bychom toto pokrytí zajistit prostřednictvím některých našich stanovišť. Kromě Černé hory máme například převaděč na Medvědíně, což je unikátní lokalita. S Českým telekomunikačním úřadem jsme řešili, zda-li by bylo možné, abychom vysílali od nás do Polska, kolegové z EmiTelu to řešili se svým regulátorem a vypadá to, že pokud najdeme technické řešení, které bude vyhovovat všem, tak bychom opravdu mohli vysílat od nás do Polska,“ uvedl Procházka.

Zdroj: mediaguru.cz

Načítání dalších...