HBBTV – CO TO JE A PROČ BY VÁS TO MĚLO ZAJÍMAT?
1. 11. 20241. 11. 2024Než začnete zívat, věnujte mi chvíli pozornosti. HbbTV je v sektoru televizních technologií něco jako zázračné dítě, protože překlenuje propast mezi tradičním televizním vysíláním a vysíláním obsahu doručovaného „over-the-top“ (OTT) přes internet. Každý, kdo se na chvíli pohyboval v televizi, ví, že klasické televizní vysílání je tu s námi stále. Většina spotřebitelů neví, jak nebo proč se obsah do jejich televizorů dostává. Vědí jen to, že ho chtějí. HbbTV to umí bez problému zařídit.
Vznik HbbTV se datuje od roku 2010, kdy byla zveřejněna první verze specifikace hybridního vysílání a začala implementace v celé Evropě a dalších regionech. Myšlenka byla jednoduchá: poskytnout otevřenou a standardizovanou platformu pro doručování vysílání a širokopásmových služeb pomocí televize připojené k internetu a set-top-boxů s cílem zdokonalit divácký zážitek pomocí interaktivního a multimediálního obsahu.
Jižní Korea mezitím pracovala na podobné technologii známé jako ATSC 3.0 (vyvinulo ji konsorcium známé jako Advanced Television Systems Committee), spuštěné v květnu 2017, dříve než ve Spojených státech. Částečným cílem této rané fáze bylo ukázat možnosti této technologie v době zimní olympiády 2018. Jihokorejské uvedení ukázalo vlastnosti ATSC 3.0 jako ultravysoké rozlišení (UHD), zdokonalený zvuk, interaktivní služby a pokročilá nouzová upozornění. Co je ale důležitější, posloužilo jako ověření koncepce pro další země, zejména Spojené státy, které od té doby v zavádění ATSC 3.0 udělaly významný pokrok.
Hlavní rozdíl mezi ATSC 3.0 a evropskou HbbTV spočívá v tom, že evropská varianta je aplikační standard, který může fungovat na různých základních vysílacích technologiích, a proto byl nasazen zejména v Evropě a dalších částech světa.
Na těchto hybridních technologiích je převratná jejich schopnost nabízet vysílatelům pro jejích diváky funkce, jako je odložené sledování, video na vyžádání (VOD), interaktivní reklama, personalizace, sportovní statistiky v reálném čase, programové průvodce, hry a sociální sítě – to vše dodávané vedle tradičního vysílaného obsahu. Tato úroveň personalizace samozřejmě zvyšuje zapojení uživatelů, podněcuje delší dobu sledování a podporuje hlubší spojení s obsahem.
A pro poskytovatele platforem a FAST kanálů jako wedotv HbbTV prokazatelně zjednodušuje distribuci. Ať jde o satelitní, terestrickou nebo širokopásmovou podobu, včetně sítí Ethernet, set-top-boxů a OTT služeb, zajišťuje, že kanálové a související služby budou divákům dodávány stejně. Tato konvergence řeší rostoucí poptávku diváků po různorodosti a přístupnosti a diváckou základnu nejen zachovává, ale i rozšiřuje. Využívá při tom generaci diváků, kteří ruší předplatné kabelových televizí, aniž by se odcizovala divákům tradiční televize.
To všechno je možné díky tomu, že HbbTV dodržuje standardy stanovené Evropským ústavem pro telekomunikační normy (ETSI), kde HbbTV kdysi začínala pod názvem ETSI TS 102 796. To je technické označení pro podrobný rámec, který usnadňuje interoperabilitu a kompatibilitu mezi zařízeními různých výrobců a službami vysílatelů. Spotřebitelé tak mají přístup k široké nabídce interaktivních a pokročilých televizních zážitků bez ohledu na jejich vybavení nebo poskytovatele sítě. Není to geniální?
HbbTV nejenže rozptyluje dohady o doručování televizního obsahu, ale je i revoluční ve svém dopadu na televizní reklamu. Umožňuje reklamu, která doplňuje videoobsah a divácké preference, a tím poskytuje zajímavější a méně rušivou reklamní zkušenost. Takto přesné cílení umožňuje inzerentům zasáhnout konkrétní demografické skupiny v rámci jediné reklamní přestávky a zvýšit relevantnost reklamy a vnímavost diváků. Výsledkem je scénář, který je pro všechny přínosný: vyšší výnosy z reklamy pro vysílatele a uspokojivější reklamní zážitek pro diváky.
Možná jednou z nejvýznamnějších výhod HbbTV je její schopnost sbírat a analyzovat údaje o sledovanosti v reálném čase. Tato schopnost poskytuje vysílatelům neocenitelné informace o chování diváků a jejich preferencích, umožňuje rozhodování na základě dat pro optimalizaci nabídky obsahu a reklamních kampaní. Právě to byl dlouho pro dodavatele obsahu a inzerenty sporný bod. Taková analytika velmi zlepšuje efektivitu umístění reklamy a může také směrovat tvorbu obsahu a akviziční strategie a zajistit, aby byl program v souladu s poptávkou publika.
Já vím, že je matoucí mít pro tuto hybridní technologii v USA a v Evropě různé názvy, ale to je otázka budování značky a nechám na příslušných komisích HbbTV a ATSC 3.0 (alias NetGen TV), aby to vyřešily. Ve skutečnosti potřebujete vědět jen to, že technologie HbbTV a její globální protějšky představují zásadní posun v televizním podnikání. Využitím výhod hybridního doručování, interaktivních funkcí, standardizace, pokročilých reklamních možností a analytiky dat v reálném čase mohou vysílatelé a inzerenti překonávat úskalí roztříštěného mediálního prostředí. HbbTV nejen posiluje divácký zážitek, ale také otevírá nové výnosové toky a strategické příležitosti pro televizní průmysl.
Zdá se, že v poslední době stále čteme o poklesu trhu a související odstrašující příběhy. Ale rozšiřování a uplatňování HbbTV je zdroj inspirace i mimořádně životaschopný způsob, jak zajistit budoucnost televizního byznysu.
Zdroj: digitaltveurope.com