JAKUB KOHÁK – ZNALEC ČESKÉHO DIVÁKA

5. 5. 20235. 5. 2023
Jakuba Koháka nejspíš znáte spíše jako herce, ale možná jste netušili, že je mimo jiné i tvůrcem mnoha televizních reklam, které jistě z obrazovek znáte. Kontroverzní muž, kterého si snadno zapamatujete. Někdo mu fandí, pro jiného není jeho šálek kávy. Má však za sebou zcela objektivně velmi úspěšné kampaně, o kterých si řekneme více. Natočil reklamy pro velké značky jako je Kofola nebo T-mobile. 

Jakub Kohák se narodil v roce 1972 v Praze, kde vystudoval FAMU. Ke světu reklamy se přiblížil ve chvíli, kdy se začal věnovat copywritingu. Soustředil se právě na téma tvorby televizních reklamních spotů a díky své kreativitě a oblíbenosti mezi lidmi se stal jedním z nejžádanějších českých reklamních tvůrců. Podílí se na všech aspektech reklamy od scénáře, přes casting až po natáčení a střih. V tomto článku se podíváme na jeho nejúspěšnější počiny ve světě české televizní reklamy.

Herecká průprava k oslovení té správné cílové skupiny


Kohákova herecká kariéra samozřejmě také ovlivnila jeho dráhu reklamního tvůrce a režiséra. Díky zkušenostem „z druhé strany” se dokázal dobře vcítit do diváka a do reklam přinést autenticitu i emoce. Samozřejmě tou nejsilnější a nejčetnější je humor. Kousky z jeho dílny cílí na pohodovou stránku diváka a téměř vždy sází na zábavu. Jedním z příkladů, kdy své herecké znalosti využil k tvorbě úspěšného spotu, je reklama na Kofolu z roku 2016. Snímek si získal díky autenticitě a přirozenosti postav značnou oblibu.

Zamilovaná Kofola – Velká láska rohy přenáší


Reklama „Velká láska i rohy přenáší” zahrála na zamilovanou notu. Celkový koncept reklamy se drží tónu značky Kofola a prezentuje roztomile jednoduchou zápletku, nad kterou se však divák může i pousmát a stěžejním tématem je láska, jako ostatně u drtivé většiny Kofolích kampaní (protože „Když ji miluješ, není co řešit.”).



Tento reklamní snímek z dílny Jakuba Koháka ve spolupráci s agenturou WMC Grey získal dokonce několik ocenění, například dvě zlaté Effie v kategoriích Nejlepší kreativní kampaně a Nejlepší reklamní spoty v televizi.

Skokani aneb Pojď mi hop


V sérii reklam pro mobilního operátora T-mobile si kromě Jakuba Koháka, který stál i za její režií, zahráli Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek. Tento spot se probojoval do top desítky nejsdílenějších klipů na kanálu YouTube a publikum si jej zapamatovalo především díky sloganu „Pojď mi hop”, který se virálně Českem šíří dodnes.



Vsadit na známé tváře v kombinaci s humorem se vyplatilo a tento snímek byl také v době releasu považován za jednu z nejoblíbenějších diváckých reklam, o které se dost mluvilo.

Fio banka – S kozou na nákupech


Tato další reklama pro Fio Banku z roku 2016, která byla v režii Jakuba Koháka, komunikuje vtipnou formou výhody této mobilní sítě. Hlavní roli hraje kromě Koháka, který si v reklamě (jako v mnoha dalších, které režíroval), vystřihl i hlavní roli, roztomilá koza. Ta se vydává na nákupy a užívá si nákupní horečku.



Koncept této reklamy spočívá v zaujetí na první dobrou a získání pozornosti a sympatií diváka. Lehce konzumovatelný humor a zcela jistě kreativní nápad spotu zajistily mnoho pozitivních ohlasů od diváků a snímek se tak zapsal do řady dalších virálních kampaní, které si mnozí z nás zapamatovali. Právě snadná zapamatovatelnost, uchopitelnost a nějaký výrazný prvek –⁠ ať už koza nebo neotřelý slogan, spolu ve spojení se známou hereckou tváří. To je taktika, kterou Jakub Kohák ve svých kampaních využívá hojně.

T-mobile – Datuj zdarma, buduj vztahy


Ve spolupráci se společností Acomware vznikla série reklam, které opět propagují největší benefity operátora T-mobile. Kohák i zde září v hlavní roli a kromě tradičního humoru sází na ryze českou náturu a vtipem na vztahy, kde vládne pevná ženská ruka, čímž se trefil do vkusu a smyslu pro humor mnoha českých diváků.



Tato reklama získala cenu režie v kategorii Reklamní spoty na festivalu Zlatý kahan, což potvrzuje její kreativní a režijní úspěšnost.

Odmítl Bóbika a Zlaté prasátko a vyhýbá se i hyperkorektnosti


I přesto, že humor, přístup k reklamě či prodejní strategie se ze strany Jakuba Koháka mohou jevit velmi odlehčeně, nad svou tvorbou hodně přemýšlí a důkladně si vybírá, na které zakázky kývne. Například reklamu „Bóbika”, kterou jistě všichni znáte, Kohák odmítl natočit. Podle jeho životní filozofie reklama i navzdory tomu, že pobaví, zbytečně uráží Asiaty a shazuje jejich morálku a intelekt. „To mi nesedí”, říká Kohák. Další reklama, kterou odmítl natočit, je legendární reklama na Kofolu Zlaté prasátko. Podle svých slov samozřejmě tehdy nemohl tušit, jaký fenomén se z tohoto snímku stane. Nicméně také dodává, že zkrátka s ideou kradení stromků v lese nerezonoval. „Prostě to tak mám”, doplňuje.

Tvrdí o sobě, že nikdy neplánoval stát se režisérem, ale příležitosti sami vyplynuly z kontextu situací. Klienti i partneři nejspíš chtěli zužitkovat jeho herecké zkušenosti a reflektovat je i z druhé strany v rámci úspěšných kampaní.

Kohák zastává názor, že v režii, stejně jako v každé branži, by mělo být především důležité mít v týmu dobré lidi –⁠ a to nehledě na to, jaké jsou národnosti či barvy pleti. Ale mělo by to podle jeho názoru platit a dávat smysl i naopak. Zkrátka se nesnažit o korektnost za každou cenu.

Tvorba Jakuba Koháka je důkazem, že i čeští tvůrci dokáží vytvořit televizní kampaně, které generují značce úspěch a především jí napomáhají dostat se do diváckého povědomí. Svou schopností vytvořit reklamy zapamatovatelné a humorné se trefil do cílové skupiny, která na českém území převládá. Jeho herecká průprava mu pomohla vytvořit neotřelé a vtipné dialogy a mnoho z jeho reklam se tak virálně šíří vodami internetu do dnešního dne.

Načítání dalších...