NOVA ODVYSÍLALA TELEVIZNÍ NOVINY Z REPLIKY PŮVODNÍHO STUDIA

4. 2. 20244. 2. 2024
Televize Nova připomněla své 30. výročí i vysíláním Televizních novin z replikovaného původního studia.

Nedělní vydání Televizních novin připadlo na 4. února, kdy si TV Nova připomíná 30 let svého vysílání. Divákům výročí připomněla speciálním vydáním této zpravodajské relace, kterou umístila do kulis napodobující první zpravodajské studio TV Nova.

„Povedlo se nám postavit repliku původního studia z roku 1994 a právě z něj večerní Televizní noviny odvysíláme. Přineseme nejen klasické aktuální zpravodajství, ale budeme i vzpomínat,“ přiblížil před vysíláním Kamil Houska, ředitel zpravodajství TV Nova.

Speciálními Televizními novinami provedli Lucie Borhyová a Rey Koranteng, kteří letos v srpnu oslaví dvacet pět let společného moderování.

Od 23:25 zařadí TV Nova v neděli 4. února dokument mapující třicet let zpravodajství. Autoři propojili bývalé moderátory a reportéry a ukázali také záběry, které nebyly dlouho vysílány.

Doplněno v pondělí 5.2. 2024: Televizní noviny se staly nejsledovanějším pořadem v neděli 4. února 2024, sledovalo je 1,3 mil. diváků starších 15 let (podíl 15+: 36,35 %, podíl 15-54: 41,92 %, zdroj: ATO-Nielsen).

Studio Televizních novin 4. 2. 2024


Zdroj: TV Nova

O televizi Nova


Charakteristika: televize Nova vznikla jako první celoplošná soukromá televizní stanice v postkomunistické Evropě, původně měla jediný kanál, po příchodu digitalizace pozemního televizního vysílání se její programová nabídka rozšířila, televize je s portálem Voyo také výrazným hráčem na poli streamování.

Vznik: společnost CET 21 byla do obchodního rejstříku zapsána 22. června 1992, o sedm měsíců později jí tehdejší Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání udělila licenci k celoplošnému televiznímu vysílání na 12 let; původními společníky byla pětice českých a slovenských intelektuálů (Fedor Gál, Josef Alan, Peter Hunčík, Peter Kršák a Vlastimil Venclík), od počátku se kolem projektu angažoval pozdější spolumajitel a ředitel televize Vladimír Železný a také americkými investory založená servisní firma zajišťující samotné vysílání Česká nezávislá televizní společnost (ČNTS); televize zahájila vysílání na někdejší prvním programu Čs. televize (po roce 1989 F1) 4. února 1994, prvním večerním filmem byla Obecná škola Jana Svěráka.

Hospodaření: Nova v posledních letech vykazuje výrazné zisky a miliardové roční obraty; v roce 2022 zvýšila čistý zisk o šest procent na 1,11 miliardy korun, tržby jí vzrostly o 15 procent na 7,07 miliardy korun; za rok 2020 měla čistý zisk 865 milionů korun (meziročně o sedm procent více), a tržby 5,24 miliardy korun (meziročně o čtyři procenta méně).

Stanice: televize dnes českým divákům nabízí šest volně šířených stanic: Nova (od 1994), Nova Cinema (od 2007), Nova Action (od 2012), Nova Fun (od 2012), Nova Gold (od 2013) a Nova Lady (od 2021), čtyři placené sportovní kanály (první byla někdejší Galaxie Sport, jež vysílala od roku 2002 a do skupiny kolem Novy patří od roku 2005; další přibyly v letech 2015 a 2021, letos koncem února přibudou dva kanály zaměřené na motosport); nabízí také mezinárodní, zejména pro slovenské diváky určený program Markíza International; provozuje i web tn.cz nebo úspěšnou streamovací službu Voyo (vznikla v roce 2011 původně jako bezplatný archiv pořadů z produkce Novy).

Postavení na trhu: v loňském roce zůstala Nova podle dat společnosti ATO-Nielsen ve skupině diváků starších 15 let s 27,04 procenty třetí nejsledovanější televizní skupinou za Českou televizí (29,88 procenta) a Primou (27,56 procenta), dlouhodobě ale v žebříčku sledovanosti vede v hlavním vysílacím čase, v komerčně nejvýznamnější skupině diváků 15 až 54 let pak skupina Nova loni překonala podíl 36 procent.

Majitel: od roku 2020 ovládá televizi investiční skupina PPF, a to v rámci mediální skupiny CME, o které patří více než čtyři desítky kanálů, kromě ČR i v Chorvatsku, Bulharsku, Rumunsku (a Moldavsku), na Slovensku a ve Slovinsku.

Vývoj vlastnictví: během tří dekád prošla Nova rukou řady majitelů, od původních pětice zakladatelů postupně získal majoritu Železný (první šestinu licencované firmy CET 21 získal v prosinci 1995), který měl postupně v televizi stále silnější slovo, byl jejím ředitelem a zastával i funkci jednatele ČNTS, ovládané mediálním koncernem Central European Media Enterprises (CME); v roce 2002 převzala nad Novou kontrolu finanční skupina PPF, která televizi ovládla poté, co se Železný kvůli následkům svého dramatického rozchodu s CME v létě 1999 ocitl v dluzích; v roce 2004 PPF prodala Novu znovu CME za 16,5 miliardy korun a 11procentní akciový podíl v CME; v roce 2009 se o CME začal zajímat americký koncern Time Warner, který se později stal jejím hlavním akcionářem a zůstal jím i po převzetí telekomunikačním gigantem AT&T (ten firmu přejmenoval na Warner Media), od kterého před necelými čtyřmi roky získala většinu v CME investiční skupina PPF.

Zdroj: mediaguru.cz

Načítání dalších...