Zdroj: GettyImages.com
AKTUALITY DOMÁCÍ KRÁTKÁ ZPRÁVA

PŘEHRAJ TO ZNOVU. JAK SI ČEŠI OBLÍBILI DODATEČNÉ SLEDOVÁNÍ POŘADŮ

7. 4. 20257. 4. 2025
Důkazem rostoucí popularity IPTV a televizních aplikací jsou data o odložené sledovanosti. U některých pořadů může zpětné spuštění z archivu přidat statisíce diváků.

Většina televizních diváků sleduje pořady v reálném čase. Ale data z elektronického měření sledovanosti ukazují, že v posledních letech roste podíl opožděného sledování. Do takzvané odložené sledovanosti se započítávají všichni diváci, kteří si nějaký pořad pustí o pár minut i pár dnů později po jeho vysílání. Třeba kvůli tomu, že v původním čase vysílání dělali něco jiného nebo kvůli souběhu pořadů dali přednost jiné stanici.

Sledování s časovým posunem typicky umožňují poskytovatelé placených televizních služeb a televizních aplikací. V programovém průvodci se například vrátíte na konkrétní den, vyberete si pořad a spustíte ho. Doba zpřístupnění pořadů se může u jednotlivých operátorů lišit, standardně bývají v jejich archivech dostupné týden zpětně. Jinou oblíbenou možností, jak si pořad zpětně pustit, jsou internetové videotéky jednotlivých stanic.

Podle údajů Asociace televizních organizací za celý český televizní trh tvořila v roce 2024 odložená sledovanost do tří dnů od vysílání 11,1 % z celkové sledovanosti. Některé pořady si díky tomu připisují desítky až stovky tisíc dalších diváků, především seriály, filmy a dokumentární cykly. Zpravodajské pořady nebo sportovní přenosy se naopak sledují dominantně v reálném čase.

Podrobně se odložené sledovanosti věnuje třeba Česká televize ve své výroční zprávě za loňský rok. „V roce 2024 připadlo z celkového času, který diváci strávili s Českou televizí, 87,4 % na živé sledování v televizi, 8,6 % na odložené sledování v TV a 4 % na sledování přes internet, ať už živě, nebo z archivu,“ konstatuje dokument.

Například u loňského jarního seriálu Smysl pro tumor si jednotlivé epizody opožděně přehrávalo průměrně 398 tisíc diváků s chytrými televizory. Dalších 130 tisíc diváků je sledovalo prostřednictvím internetového archivu České televize. V součtu tedy odložená sledovanost přidala ke klasické sledovanosti ještě 50 % dalších diváků.

Velmi úspěšnou byla na internetu také druhá série seriálu Stíny v mlze, jejíž jednotlivé díly si na iVysílání přehrálo 124 tisíc diváků, dalších 466 tisíc pak odloženě v televizi (+67 % živé sledovanosti). Dalšími úspěšnými tituly byly minisérie Vedlejší produkt (odloženě 110 tisíc diváků na internetu) a Docent II (103 tisíc).

Druhou řadu úspěšného komediálního seriálu Dobré ráno, Brno! sledovalo na internetu 102 tisíc uživatelů a dalších 263 tisíc uživatelů pak odloženě v televizi. Celkový přídavek k živé sledovanosti činil rekordních 88 %.

V absolutních číslech měla nejvyšší odloženou sledovanost štědrovečerní pohádka Tři princezny. Na televizorech si ji se zpožděním pustilo 889 tisíc diváků a dalších 105 tisíc si ji přehrálo na internetu. Celková televizní sledovanost byla 2,4 milionu diváků starších čtyř let.

Výpravný příběh, ve kterém se princezny Sofie, Leona a Flóra vydávají na cestu plnou dobrodružství, aby zachránily království před temnou hrozbou královny Mortany, se však divákům nelíbil. Na největší české filmové databázi ČSFD si vysloužil nízké hodnocení 27 % a Česká televize ve výroční zprávě sama uznává, že pohádka z produkce ostravského studia „bohužel nebyla dobře hodnocena“.

Zdroje: ATO-Nielsen, PEM D, údaje za cílovou skupinu diváků starších 4 let


Z cyklů vysílaných na ČT2 vykázala nejvyšší odloženou sledovanost Stezka Českem. Putování herce Mirka Vladyky po dálkové turistické trase od nejzápadnějšího bodu republiky k nejvýchodnějšímu si dodatečně pouštělo 108 tisíc lidí na televizích a 27 tisíc na internetu.

Zaujala také druhá řada série Příběhy starých hospod (111 tisíc dodatečných diváků na televizích a ještě 19 tisíc na internetu). Diváky zaujal také dokument Tělo v mé hlavě o tématu bodyshamingu (49 tisíc v TV; 16 tisíc na internetu).

Obecenstvo kulturního programu ČT art vyhledávalo v televizích a na internetu záznam divadelní inscenace Tři grácie z umakartu, kde živá sledovanost (124 tisíc) vzrostla díky opožděnému sledování o 48 %. Úspěšný byl také dokument Cimrmani zblízka (živě 97 tisíc) s nárůstem sledovanosti o 64 %.

Z pořadů ČT24 si diváci nejvíce zpětně přehrávali Novoroční projev prezidenta republiky Petra Pavla z 1. ledna 2024 (35 tisíc diváků) a Hyde Park Civilizace z 9. 3. 2024 s tématem života v Severní Koreji (11 tisíc diváků).

Celkově Česká televize odvysílala 54 nejsledovanějších pořadů loňského roku napříč celým televizním trhem. Přispěl k tomu úspěch českých hokejistů na mistrovství světa. Nejvyhledávanějším pořadem roku totiž bylo finálové utkání Česko – Švýcarsko, které v televizi nebo na internetu sledovalo celkem 3,74 milionu diváků starších čtyř let.

Zápas se stal nejsledovanějším přenosem na programu ČT sport v jeho dosavadní historii a rovněž nejvyhledávanějším pořadem na všech televizních stanicích od prosince 2022.

Nejsledovanější sportovní přenosy roku 2024


Zdroje ATO-Nielsen, ČT, cílová skupina diváků od čtyř let


Zdroj: lupa.cz

Načítání dalších...