Příběh o krásné dívce s pletí jako sníh, vlasy jako eben a rty rudými jako krev, který si lidé předávali po celé generace, zaznamenali bratři Grimmové v roce 1812. Objevil se v jejich sbírce dětských pohádek. Tehdejší verze byla ale o dost drsnější. Bratři Grimmové postupně pohádku několikrát upravili, změkčili jazyk a pozměnili některé motivy. Finální podoba pohádky, jak ji známe dnes, pochází z roku 1857. Příběh zpopularizovaný bratry Grimmovými nebyl jedinou verzí této pohádky, ale patří mezi nejznámější.
V roce 1937 se Sněhurka stala královnou filmového plátna, když studio Disney uvedlo celovečerní animovaný film Sněhurka a sedm trpaslíků. Nebyl to první velký úspěch studia. Bratři Walt a Roy Disneyovi se dočkali skvělého ohlasu veřejnosti už v roce 1928 díky animovanému filmu s Mickey Mousem Steamboat Willie. Díky Sněhurce svou pozici každopádně upevnili a dnes patří společnost The Walt Disney Studios mezi jeden z největších mediálních konglomerátů na světě.
Hlavní motivy v příběhu
Pohádky zprostředkovávají tradice a morální hodnoty, jsou důležitou součástí našeho života a kulturní identity. Jako takové mají velkou moc navázat emocionální spojení s diváky. Výrazné charaktery navíc umožňují propojit hodnoty značky s osobnostmi pohádkových postav. Sněhurka symbolizuje krásu a půvab, ale také znovuzrození a naději. Trpaslíci zase navozují pracovitost, kolektivní sílu, ochranu a loajalitu. A samozřejmě je tu láska, která zvítězí nad zlem. Když k tomu připočteme chytlavou melodii písně, kterou si prozpěvují trpaslíci, máme dokonalý zdroj inspirace.
Trpaslíci místo Hej hou zpívali Hello
V roce 1999 proslavila Sněhurka džusy Hello. Nebo že by džusy proslavily Sněhurku? Značka chytře využila chytlavou melodii s vtipnou záměnou slov: „Hej hou, trpaslíci jdou“ za „Hello, trpaslíci jdou“. Televizní varianta reklamy na téma Sněhurky, která proběhla v prosinci 1999, byla doplněna o soutěž ve sbírání a zasílání růžků z obalu. Zdá se to neuvěřitelné, ale dorazilo téměř 300 tisíc dopisů s 1,5 mil. růžků. Obrovský úspěch, jaký se v dnešní digitální době už bohužel nemůže opakovat. Kdo by dnes posílal dopisy?
Video: Džusy Hello a sedm trpaslíků
Maminky malých Sněhurek se neobejdou bez Persilu
Výrobce pracích prášků vsadil v roce 2004 na malou Sněhurku připravující „dobrotu“ pro sedm trpaslíků, kteří se za chvíli mají vrátit domů. Čokoládu, kečup a další suroviny má po „vaření“ samozřejmě všude. Ještěže je tu Persil!
Video: Persil – Malá Sněhurka
Wonderful Halos nabízí mandarinky místo otrávených jablek
Značka Wonderful Halos, která se zbývá prodejem mandarinek, vrátila v roce 2017 do hry sou kampaň „Good Choice, Kid“ a vypustila do světa čtyři spoty. Mezi nimi byla i reklama, v níž čarodějnice nabídne princezně začarované jablko. Malá princezna je ale v klidu. Místo jablka si vybere mandarinku Wonderful Halos.
Geico je zajímavější než princátko
V roce 2023 zabodovala s reklamou na téma Sněhurky značka Geico, která nabízí pojištění automobilů. Sněhurka prostě o prince nestojí…
Video: Geico – Sněhurka
A protože marketéři vědí, že nevyužít příležitosti by bylo trestuhodné, svezlo se pár značek i na vlně nového zpracování Sněhurky, které bylo právě uvedeno do kin.
Miracle-Gro ukazuje kouzlo pěstování na zahradě
Mezi ty, kteří využili nové Sněhurky, patří i značka Miracle-Gro, která patří mezi přední dodavatele zahradnických produktů a stala se sponzorem remaku. Reklama je inspirovaná původní písní filmu „Good Things Grow“ a úžasnými kouzelnými zahradami, které slouží jako kulisa v celém filmu, a ukazuje kouzlo, které lze nalézt, když se něco pěstuje na zahradě.
Video: Miracle-Gro – Sněhurka
Reklama běžela kromě televize také na sociálních sítích a vyzývala lidi, aby si vypěstovali vlastní kouzelnou zahradu. „V této nadčasové pohádce nachází Sněhurka útěchu v kráse a mystických vlastnostech začarovaného lesa a zahrad, takže spolupráce s filmem je pro společnost Miracle-Gro přirozená,“ uvedla Sadie Oldhamová, viceprezidentka a generální ředitelka divize zahrad společnosti Miracle-Gro. „Jsme tu proto, abychom pomohli zahradníkům – zkušeným i začínajícím – oživit jejich vlastní kouzelné zahrady.“
S Allegrou přestane kýchat i Kejchal
Příležitost uchopila za pačesy i společnost Opella se svou kampaní „You Can Stop Being Sneezy“ na lék Allegra. Propagace zacílená na dospělé byla spuštěna na 15 trzích po celém světě. Zastřešující myšlenkou kampaně je, že s přípravkem Allegra člověk nemusí kýchat, ani být ospalý. Tento koncept zdůrazňuje hlavní výhodu značky – rychlou úlevu od alergie bez ospalosti. V reklamě byla využita ikonická píseň „Hej hou“ a byly začleněny relevantní motivy z nového filmu. Alberto Hernandez, ředitel pro rozvoj společnosti Opella, řekl: „Tato ojedinělá spolupráce nám umožňuje vyjít vstříc spotřebitelům tam, kde jsou, a to skutečným a poutavým způsobem. Úleva od alergie by měla být jednoduchá a my díky tomuto úsilí usnadňujeme lidem rozpoznání jejich příznaků a nalezení řešení, které nemá dopad na mozek. Začleněním Allegry do tak významného kulturního momentu, jakým je uvedení Disneyho Sněhurky, posilujeme náš závazek k inovativní a na spotřebitele zaměřené péči o sebe sama. To je náš recept na budování značek, které spotřebitelé chtějí, kterým důvěřují a které si zamilují – protože se značkou Allegra je to vždy šťastně až do smrti.“
Video: Allegra – Sněhurka
Pořád to funguje
Reklamy inspirované filmovými zpracováními Sněhurky dokazují, že i více než dvě století starý příběh může být nevyčerpatelným zdrojem symboliky, emocí a inspirace. Obsahuje totiž archetypy, které se snadno přenášejí do reklamního sdělení: čistota, nevinnost, zlo, proměna, loajalita, vítězství dobra. Motiv zakázaného jablka zase umožňuje hrát si s napětím, pokušením a následkem volby. Sněhurka v reklamě nepřináší jen produkt. Přináší příběh. A příběhy – ty dobré, známé a stále znovu objevované – prodávají lépe než cokoli jiného.