Autor: David Slížek s využitím DALL-E 3
AKTUALITY DOMÁCÍ KRÁTKÁ ZPRÁVA

SPIR, TELEVIZE A FILMAŘI CHVÁLÍ CHYSTANÝ EVROPSKÝ PŘEDPIS O UMĚLÉ INTELIGENCI

9. 2. 20249. 2. 2024
Zástupci internetových zpravodajských médií, televizního průmyslu, filmových producentů a hudebních vydavatelů přivítali chystaný předpis Evropské unie o umělé inteligenci.

Akt o umělé inteligenci (AI Akt), který představila Evropská komise v roce 2021, je první zásadní unijní legislativou v oblasti umělé inteligence. Česká republika se v době svého předsednictví Radě EU podílela na jeho finální podobě.

„Projednání legislativy bylo v poslední fázi výrazně ovlivněno masivním rozvojem generativní umělé inteligence typu ChatGPT, která vedle řady pozitiv přináší i některá negativa. Mezi ně lze zahrnout problematiku netransparentnosti vstupních (tréninkových) dat pro tyto generativní modely, které vedou k pochybnostem o dodržování autorských práv či zaujatosti výstupů z těchto aplikací (např. rasistické či lživé závěry),“ uvádí stanovisko.

K prohlášení se připojilo několik profesních asociací – Sdružení pro internetový rozvoj, České unie vydavatelů, Asociace komerčních televizí, Asociace online vydavatelů, českého zastoupení Mezinárodní federace hudebního průmyslu a Asociace producentů v audiovizi.

Podle kulturních a mediálních asociací dnes nemají autoři možnost zjistit, jestli byla jejich tvorba využita při vývoji generativních modelů, a ztrácejí tak kontrolu nad užíváním svých děl.

„Odsouhlasené znění AI Aktu jejich postavení zlepšuje, když zdůrazňuje právo autorů zpravidla rozhodovat o užití jejich díla a současně přichází s požadavkem na transparentnost trénovacích dat, čímž teoreticky umožňuje tvůrcům obsahu zahájit s vývojáři generativní AI diskuzi o vzájemně prospěšné spolupráci,“ tvrdí zástupci mediálního průmyslu.

České asociace dále chtějí, aby „přístup odpovědných regulatorních orgánů a prováděcí předpisy nevedly jen k formálnímu splnění povinností, ale aby zajišťovaly skutečnou transparentnost systémů AI, jak pro uživatele, tak pro autory“.

V takovém případě se podle nich bude jednat o důležitý první krok k nastavení rovnováhy mezi právem duševního vlastnictví a rozvojem systémů umělé inteligence. Uznávají však, že téma vyžaduje komplexní regulatorní přístup a další legislativní úpravy. Těmi by se evropští zákonodárci měli podle českých asociací bezodkladně zabývat.

„Přijatá úprava sice není dokonalá, což lze s ohledem na balancování řady mnohdy protichůdných požadavků a na časovou tíseň pochopit, nicméně požadavky držitelů autorských práv jsou přijatou legislativou do jisté míry reflektovány. Věříme proto v navázání na dosavadní otevřenou a odbornou komunikaci s českou vládou, aby finální aplikace a výkladová praxe reflektovaly zkušenosti a expertní vhled dotčených aktérů,“ uzavírá stanovisko.

Zdroj: lupa.cz

Načítání dalších...