Zdroj: Screenforce
AKTUALITY VÝZKUM ZAHRANIČNÍ

TELEVIZE JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍM KANÁLEM VE VIDEOVESMÍRU

9. 8. 20249. 8. 2024
Na konferenci Screenforce Day, která proběhla začátkem léta v Curychu, byla iniciativou Screenforce Švýcarsko prezentována nová studie Die Welt der Screens, která se zaměřila na analýzu zařízení a kanálů, které diváci ve Švýcarsku používají ke konzumaci videoobsahu. Závěry studie jsou jednoznačné. Nejpoužívanějším zařízením pro sledování veškerého televizního obsahuje je velká obrazovka, v segmentu zpravodajství ji dohání mobilní telefon.

Digitální prostor pro sledování videí připomíná supernovu. Neustálý vývoj a rychlost, s níž se objevují různé technologické novinky, umožňují divákům bohatý výběr mezi různými obrazovkami, zařízeními, kanály a platformami. Pro zainteresované strany v reklamním odvětví je nesmírně důležité vědět, jak se vzorce používání těchto zařízení mění. Schopnost porozumět dynamickému vývoji a aktuálním trendům umožňuje tvůrcům obsahu i marketérům efektivně oslovit publikum v čím dál fragmentovanějším mediálním prostředí.

Studie Die Welt der Screens zkoumala svět obrazovek


Iniciativa Screenforce Švýcarsko ve spolupráci s výzkumným institutem Forschungsinstitut GfK Switzerland AG analyzovala v rámci své nové studie tři dimenze:

  • Kanály pohyblivého obrazu: televize, streamování videa, YouTube, sociální sítě.

  • Obrazovky a zařízení: televizní přijímač jako velká obrazovka, desktop/laptop/tablet jako středně velká obrazovka, mobilní telefon jako malá obrazovka.

  • Obsah a žánry: zpravodajství, dokumenty, filmy, seriály, komedie, sport.


Na otázky odpovídalo celkem 1 501 respondentů ve věku 15-74 let v německy mluvícím (1 002 osob) a francouzsky mluvícím (499 osob) Švýcarsku.

Televizní vysílání vede ve všech oblastech


Ze závěrů studie vyplývá, že televize je nejdůležitějším video kanálem bez ohledu na formát obsahu. Televizní vysílání (živé i odložené) u většiny obsahu výrazně předstihlo jak sociální sítě, tak streamovací platformy a YouTube. Náskok televizního vysílání před YouTube a sociálními sítěmi je patrný zejména v kategorii zábavy a dokumentárních pořadů.

Živé televizní vysílání hraje absolutně prim u zpravodajství (71 %), sportovních přenosů (62 %), zábavních pořadů (56 %) a dokumentárních pořadů (53 %). U hraných filmů bylo na první příčce odložené televizní vysílání (55 %), stejně tak tomu bylo u seriálů (50 %).

Zdroj: screenforce.ch

Televizní přijímač na přední příčce


Pokud jde o zařízení, opět vede velká obrazovka. V těsném závěsu za ním následuje mobilní telefon využívaný především pro televizní obsah v oblasti zpravodajství.

Zdroj: screenforce.ch


Podobná situace je i v kategorii streamování videa. I zde je televizní přijímač považován za důležitější než mobilní telefon. Pouze pro obsah YouTube je nejdůležitějším zařízením mobilní telefon. Všechna ostatní zařízení zde hrají nepříliš významnou roli.

Zařízení používaná pro televizní obsah podle věku


V rámci studie byla zvláštní pozornost zaměřena na používání zařízení pro televizní obsah u různých věkových skupin (15–29 let, 30–49 let a 50+).

Není žádným překvapením, že mladí lidé z věkové skupiny 15–29 let čím dál častěji konzumují televizní obsah na mobilních telefonech, dokonce více než na televizorech, zejména pokud jde o zpravodajství (55 % na mobilním telefonu, 34 % na televizi), zábavní pořady (53 % na mobilním telefonu, 45 % na televizi) a znalostní pořady (48 % na mobilním telefonu a 28 % na televizi). Naopak u hraných filmů a seriálů dávají i mladí přednost raději velké obrazovce.

Také u osob středního věku nabývají mobilní telefony čím dál větší obliby, tato věková skupina ale na mobilních telefonech sleduje pouze zpravodajství (50 % na mobilním telefonu, 45 % na televizi). U ostatních pořadů zůstává favoritem velká obrazovka.

Zdroj: screenforce.ch


Ve věkové kategorii 50+ se televizor vůbec nemusí obávat vážné konkurence. Starší lidé maximálně občas využijí mobilní telefon ke sledování zpravodajství, prvenství televize je nicméně u všech typů obsahu zcela jasné.

Zdroj: screenforce.ch

Aktuální vývoj v užívání zařízení


Dalším z témat, na které se studie zaměřila, byly změny v trendech využívání zařízení. Z průzkumu je zřejmé, že v uplynulém roce došlo ke zvýšení využívání mobilního telefonu, a to jak ke sledování televizního vysílání, tak streamovaného videa i YouTube.

Ačkoliv u televizního vysílání využívání mobilního telefonu stoupá, zůstává televizní přijímač i nadále zařízením číslo 1.

Konzumace streamovaného videa roste na všech zařízeních, u YouTube není pozorován žádný posun směrem k velké obrazovce.

Zdroj: screenforce.ch


Z vývoje je zřejmé, že televize je jako reklamní kanál vysoce relevantní jak na velké, tak na malé obrazovce, a nabízí tedy inzerentům obrovské příležitosti a výhody.

Zapamatovatelnost reklamy


Posledním z témat, kterým se studie věnovala, byl průzkum zapamatovatelnosti reklamy. Za tímto účelem byli účastníci studie požádáni, aby uvedli, na kterém kanále si zapamatovali reklamní spot své oblíbené značky. Více než třetina uvedla živé televizní vysílání (37 %). Společně s časově odloženým televizním vysíláním dosáhla televizní nabídka celkové zapamatovatelnosti reklamy 61 %.

Zdroj: screenforce.ch


Respondenti byli rovněž vyzváni k ohodnocení reklamy na jednotlivých kanálech z hlediska autenticity, důvěryhodnosti, kvality, líbivosti, důvěryhodnosti a emocionality. A výsledek byl přesvědčivý: televizní reklama si ve všech ohledech vedla výrazně lépe než všechny ostatní hodnocené kanály.

Zdroj: screenforce.ch

Inzerenti se bez televizní reklamy neobejdou


Studie potvrdila, že televizní reklama je stále top a že se úspěšná propagace ve videovesmíru bez televize prostě neobejde. Navíc to – jak ukazují výsledky studie – platí i pro mladé cílové skupiny. Televize je tady prostě pro každého a televizní obsah a reklama skvěle fungují jak na velké obrazovce, tak na malé obrazovce mobilního telefonu.

Zdroj: screenforce.ch

Načítání dalších...