TELEVIZNÍ REKLAMA NENÍ DRAHÁ. NABÍZÍ VYSOKOU NÁVRATNOST INVESTIC A MOHOU SI JI DOVOLIT I MENŠÍ FIRMY

21. 3. 202421. 3. 2024
Poměrně často se setkáváme s mýtem, že televize jako reklamní médium je drahá. Skutečnost je ale úplně jiná. Kouzelným slovíčkem u televizní reklamy je totiž „návratnost investic“. Televize jako médium má neuvěřitelně vysokou návratnost, protože má největší potenciál oslovit a zaujmout masové publikum, vytváří povědomí o značce, má emotivní dopad a generuje prodeje. I přesto, že se průběžně zvyšuje konkurence jiných platforem, jako jsou sociální média, televize stále generuje lepší výsledky než reklama realizovaná prostřednictvím jiných mediálních kanálů.

Je velmi důležité, aby marketéři televizi jako mediální kanál na jedné straně nepodceňovali – a na druhé straně se jí nebáli. Cena reklamy v televizi závisí na širokém spektru faktorů a není vždy nutno vynakládat závratné částky.

Nejlepší návratnost investic


Televize má nejlepší poměr mezi návratností investic a podílem na prodeji ze všech kanálů. Ze závěrů průzkumu mediametrie.fr vyplývá, že televize celosvětově přispívá k přírůstku tržeb ze 40 % (a přitom má pouze 31% podíl na investicích). Podle výzkumu má televize lepší poměr mezi globální návratností investic a globálním příspěvkem k přírůstkovým prodejům než jakýkoli jiný kanál, včetně vyhledávání, sociálních sítí, outdoorové reklamy a rádia.

Televizní reklama má pro diváky punc luxusu


Jednou z nesporných výhod televize je fakt, že diváci vnímají inzerované produkty jako něco mimořádného a vysoce kvalitního. Kořeny tohoto diváckého dojmu tkví v představě, že si inzerci v televizi mohou dovolit pouze velmi bohaté firmy, které mají na investice do takových kampaní finanční prostředky. Tento dojem podtrhuje i fakt, že v rámci televizní reklamy jsou produkty prezentovány ve špičkové kvalitě, prostřednictvím profesionálně zpracovaných spotů využívajících vysoce atraktivní vizuální prvky. To ještě více podtrhuje pocit prestiže a exkluzivity a propůjčuje produktům nádech kvality a výjimečnosti.

Reklama v televizi není drahá


Stejně jako diváci bohužel i marketéři často vnímají televizní reklamu jako luxusní a příliš nákladnou formu propagace, která je vyhrazena pouze pro velké korporace s neomezeným rozpočtem. Realita je naštěstí úplně jiná. Předpoklad, že televizní reklama je drahá, je mýtus, který nebere v úvahu, že tato forma propagace má nejvyšší návratnost investic. Televize má totiž široký dosah a je stále jedním z nejpopulárnějších způsobů kontaktu se spotřebiteli. Reklamní spot může zasáhnout miliony diváků během jediného vysílacího bloku!

Náklady na televizní reklamu


Ve skutečnosti může být oslovení cílové skupiny pomocí televizní reklamy levnější než jiné mediální kanály. Náklady totiž závisí na širokém spektru faktorů. Při plánování rozpočtu na televizní reklamu je třeba vzít v úvahu hned několik věcí: náklady na výrobu reklamního spotu, požadovanou vysílací stanici, její sledovanost a popularitu, sezónnost, časový slot, regionální faktory, exkluzivitu, dobu zakoupení reklamního času a také délku reklamního spotu. Kombinace všech těchto faktorů má vliv na konečnou cenu televizní reklamy. A jak dokazují i malé a na začátku ne tolik známé značky, investice do televizní reklamy se ve finále skvěle vyplatí.

Příběh Olio


Výborným příkladem růstu, ke kterému přispěla televize, je příběh Olio. Tato společnost se koncem roku 2021 obrátila na agenturu Hell Yeah s cílem podpořit používání bezplatné aplikace OLIO, která má pomoci řešit problém plýtvání potravinami tím, že umožní sdílet přebytečné potraviny mezi sousedy a místními podniky namísto jejich vyhození do odpadu. Cílem kampaně bylo zvýšit povědomí o značce, podpořit změnu chování a postoj k domácímu odpadu, zvýšit využívání aplikace a v konečném důsledku zmírnit nadměrnou spotřebu a plýtvání potravinami a omezit množství odpadu končícího na skládce.

Agentura Hell Yeah pochopila, že klíčem k úspěchu jsou emoce, a proto zvolila jako hlavní médium televizi, která má schopnost vyvolávat emoce a ovlivňovat změnu chování. V televizním spotu vystupovala skupina britských dětí, které na skládce ve Walesu zpívaly píseň Louise Armstronga What a Wonderful World. Drsná realita, jednoduchá kreativa a děsivá juxtapozice jasně ukázaly hlavní sdělení kampaně: pokud se nezačneme více dělit, doplatí na to naše děti:


Video: Olio – Share More, Waste Less

Výsledek televizní kampaně byl ohromující:



  • 39% nárůst počtu „prvních“ listingů OLIO,

  • 25% nárůst návštěvnosti webu a aplikací,

  • 23% nárůst počtu registrací,

  • 28% nárůst počtu nabídek,

  • 35 000 lidí se zaregistrovalo do služby OLIO,

  • +35 % povědomí o značce,

  • 50 % lidí, kteří reklamu rozpoznali, uvedlo, že je přiměla k zamyšlení nad tím, jak snížit množství potravinového odpadu/odpadu z domácnosti,

  • zájem o používání aplikací pro sdílení se po kampani téměř zdvojnásobil z 12 % na 22 %.


Jak kampaň vznikala, se můžete podívat zde.

Televizní reklamu si mohou dovolit i malé firmy


Malá firma s omezeným rozpočtem, která si přeje začlenit televizní reklamu do svého mediálního plánu, má několik možností, jak dosáhnout na televizní reklamu:

  • Volba méně drahých vysílacích časů: Namísto vysílání během prime time, který je obvykle nejdražší, lze zvážit alternativní časy, jako jsou ranní nebo noční hodiny. Tyto časy mohou být cenově dostupnější, a mohou přesto zasáhnout cílové publikum.

  • Cílení na lokální stanice: Reklamní čas na lokálních televizních stanicích bývá obvykle levnější než na velkých národních sítích. Zaměření na lokální publikum může být velmi efektivní pro místní podniky a zároveň může šetřit náklady.

  • Zkrácené reklamní spoty: Místo delších reklamních spotů lze zvážit vytvoření kratších reklamních spotů, což může přispět k nižším nákladům na produkci a umožňuje investovat ušetřené finance do koupě většího množství reklamního času za stejný rozpočet.

  • Vyjednávání o ceně: Řada televizních stanic je otevřena vyjednávání o cenách reklamního času. Stojí za to, pokusit se vyjednat s televizními stanicemi lepší cenu nebo nabídky, které odpovídají rozpočtu firmy.

  • Kreativní nápad se počítá: Silný kreativní koncept často nabízí snazší a levnější cestu k realizaci než jeho slabší obdoba. Kreativní agentury se mu budou věnovat s velkým zájmem, režiséři se budou přetahovat o příležitost ho zpracovat a produkční společnosti do něj budou chtít investovat, protože budou jeho potenciál vnímat jako příležitost pro vlastní zviditelnění. A televizní diváci si ho oblíbí, budou o něm hovořit a sdílet ho s přáteli a rodinou, takže začne žít svým životem a firma dosáhne vyšší návratnosti.

  • Opakované využití obsahu: Lze také zvážit opětovné použití nebo přizpůsobení obsahu, který inzerent již vlastní, nebo kreativní využití záběrů z knihovny. Obecně platí, že zadavatele reklamy a agentury kreativa omrzí poměrně dlouho předtím, než se reklama okouká divákům, takže to může být z hlediska nákladů nejefektivnější přístup.

  • Využití animací: V závislosti na stylu animace lze dosáhnout značných úspor ve srovnání se stejným scénářem vytvořeným pomocí živé akce. Záběry z knihovny, využité kreativním způsobem, mohou rovněž přispět ke snížení nákladů na produkci.

  • Využití umělé inteligence: Nové technologie, jako je umělá inteligence, umožňují natočit kvalitní obsah snáze a s nižšími náklady než kdykoli dříve.


AI tu ale není jen pro malé firmy, které chtějí ušetřit. I proslulé značky ji využívají pro své reklamy. Mezi nimi je například i Coca-Cola, která usiluje o spojení umělé inteligence s lidskou kreativitou s cílem zlepšit identitu značky:



Zdroj: Coca-Cola® Masterpiece

Faktem je, že i s omezeným rozpočtem může být televizní reklama efektivním nástrojem pro propagaci značky, produktů a služeb, pokud je správně zacílená a optimalizovaná pro cílový trh. Když zvážíme všechny silné stránky televize, jako je vysoká efektivita, bezkonkurenční úroveň pozornosti, vysoká úroveň důvěry, dlouhodobý dopad a zdání prestiže, je jasné, že cena za televizní reklamu rozhodně není vysoká a televize si i nadále drží své jedinečné postavení jako médium pro prezentaci působivých reklamních sdělení diváckým masám.

Příští mýtus: Na televizi se nikdo nedívá


V příštím článku se podíváme na to, jak je to ve skutečnosti se sledovaností televize. Čísla totiž mluví sama za sebe.



Zdroje: thinkbox.tv, revpanda.com, linkedin.com, v-net.tv


Načítání dalších...