Období, kdy probíhá Národní týden malých podniků, je ideální dobou ke zkoumání inovativních reklamních strategií, které mohou menším firmám pomoci zvýšit dosah a relevanci u zákazníků. Malé a střední podniky mohou klíčových výhod televize využít prostřednictvím strategií cílení založených na datech. To je cesta, jak zvýšit rozpoznatelnost značky a rovněž relevanci a zapojení potenciálních zákazníků, což ve finále vede ke zvýšení prodeje.
Sedm klíčových výhod multiobrazovkové televize
Tajemství úspěchu a růstu značek – bez ohledu na jejich velikost a výši rozpočtu – spočívá ve využití sedmi klíčových výhod multiobrazovkové televize. Které to jsou?
- Vyprávění příběhů: Televizní reklama, to je kombinace videa, zvuku a pohybu. Tato kombinace umožňuje předat poselství týkající se značky, posílit její identitu a zvýšit zapojení spotřebitelů.
- Dostupnost a přístupnost: Větší dostupnost produktů v digitální éře, například díky elektronickému obchodování, umožňuje značkám využít televize v dřívější fázi jejich životního cyklu.
- Legitimizační funkce: Televize vytváří, buduje a zlepšuje pověst značek a současně legitimizuje jejich produkty nebo služby prostřednictvím vysoce kvalitních programů.
- Schopnost cílení: Škálovatelná řešení v oblasti cílení založená na datech, jako je adresovatelná televize, VOD a lineární televize s podporou dat, zvyšují efektivitu a omezují plýtvání.
- Inkluzivita: Rozšířené možnosti cílení prostřednictvím vyspělých televizních řešení přinášejí efektivitu, která snižuje tradiční vstupní náklady.
- Haló efekt: Televize výrazně zvyšuje výkonnost a návratnost investic všech ostatních digitálních kanálů i online platforem.
- Výsledky napříč celým trychtýřem: Díky lepším schopnostem měření a rozšířeným možnostem atribuce prokázala televize svou schopnost ovlivňovat pozitivně výsledky značky.
Příležitost k efektivnímu oslovení spotřebitelů
Nákup televizní reklamy na základě publika nabízí optimální kombinaci výhod multiobrazovkové televize, která může využívat data první strany, a malým a středním podnikům umožňuje efektivně oslovit zákazníky. Jde o proces segmentace diváků nad rámec tradičních demografických údajů s cílem zacílit na skupiny spotřebitelů na základě jejich nákupních zvyklostí, osobních charakteristik nebo chování při sledování (pořady, sledované žánry). Jde o přesnější a nákladově efektivnější způsob, jak oslovit nové zákazníky, než pouze na základě věku či pohlaví.
Nákupní zvyklosti mohou zahrnovat například příležitostné návštěvy restaurace, bytové zařízení, nákup softwaru či nového auta. Mezi osobní charakteristiky patří například, zda jde o osobu, která v rodině plánuje finanční výdaje, o čerstvé rodiče či jedince, který nakupuje primárně přes internet. Chování při sledování televize zase specifikuje, zda daný spotřebitel sleduje zpravodajství, sportovní přenosy nebo raději drama či společenské události.
Aktuálně využívané taktiky v rámci nákupu televizní reklamy na základě publika
Nákup televizní reklamy na základě publika umožňuje firmám snadno oslovit a zaujmout více cílových skupin zákazníků na prémiových televizních platformách, které jsou pro značku bezpečné. V rámci této strategie vede 49 % marketérů své kampaně na různých platformách/obrazovkách mimo lineární televizi. 44 % se zaměřuje na více cílových skupin se záměrem soustředit se na nejlepší potenciální zákazníky. 41 % se zaměřuje na různé publikum na různých obrazovkách. 31 % marketérů využívá samoobslužnou platformu pro nákup televizní reklamy založený na publiku, kterou vyvinul mediální partner.
Nákup televizní reklamy na základě publika navíc umožňuje firmám snadno přizpůsobit a upravit kreativu tak, aby oslovila potenciální zákazníky optimálním způsobem. 91 % marketérů má za to, že kreativní sdělení může mít významný vliv na úspěch televizní kampaně. 80 % marketérů přizpůsobuje svá kreativní sdělení kontextově relevantnímu televiznímu programu, který cílí na na segment(y) publika. 74% často upravuje svou kreativu tak, aby byla šitá na míru specifickým kampaním.
Průzkum 25 inzerentů ze sektoru B2B
Společnost VAB chtěla pochopit, jak malé a střední podniky využívají televizi k získávání nových zákazníků, a proto provedla průzkum 25 inzerentů z oblasti B2B, kteří nedávno spustili svou první televizní kampaň. V letech 2018–2022 inzerovalo těchto 25 značek ve 118 národních televizních sítích, 132 žánrech a 6 843 pořadech.
Značky ze sektoru B2B, z nichž mnohé jsou malé a střední podniky, zaznamenaly při spuštění televizní reklamy dvouciferný nárůst návštěvníků webových stránek a v průběhu kampaně se jejich počet dále zvyšoval.
Pozitivní výsledky pro firmy všech velikostí
Výsledky desetiletého výzkumu ukazují, že televize přináší výsledky podnikům všech velikostí, a to bez ohledu na výši rozpočtu a fázi životního cyklu u zacílených zákazníků. Závěry jsou jasné: Žádný rozpočet není pro televizi příliš malý, žádný podnik není pro televizi příliš mladý a žádný podnik není pro televizi příliš „specifický“. Televize je tu pro všechny.
Zdroj: VAB