Zdroj: Unsplash.com
AKTUALITY DOMÁCÍ VÝZKUM

VALENTÝNSKÉ ROZPOČTY ROSTOU I MIMO KVĚTINY A ČOKOLÁDU

14. 2. 202314. 2. 2023
Svátek zamilovaných poskytuje příležitost k budování značky, šanci mají i segmenty bez špetky romantiky, píše Kateřina Nejedlá z Mindsquared.

Svátek zamilovaných slaví 14. února jen 43 procent české populace, a to zejména ve věku 18 až 35 let. V průměru je oblíbenější třeba Den matek a navzdory spojení s předchozím režimem i Mezinárodní den žen, alespoň podle loňského průzkumu Provident Financial. Přesto investice značek do valentýnských kampaní podle dat Ad Intel po covidovém propadu v roce 2021 opět rostou. Monitoring ovšem nezahrnuje programatické online kanály a právě rok 2021 vzhledem k celkovému nárůstu e-commerce zaznamenal nejvyšší objem online hledanosti valentýnských výrazů. V loňském roce pak trh do monitorovaných kanálů investoval 16,8 milionu korun, predikce pro letošek vychází ještě vyšší.

Zdroj: Share of Searching

Prodejní příležitost


Rostoucí investice do reklamy nepřekvapivě zaznamenaly kategorie, které se svátkem přímo souvisí: čokoláda a bonboniéry nebo konfekce investice zdvojnásobily, nákupní centra se vrátila téměř na úroveň před pandemií, intenzivně investovala také kina nebo erotické a antikoncepční pomůcky s rozpočtem přesahujícím 250 tisíc korun. Největšími inzerenty se nicméně stal Fast s „valentýnskými slevodny“ na elektro a infrasauny Marimex.

Z hlediska mediatypů láska přeje tisku s 11,4 miliony, rádiu, kam přiteklo 3,7 milionu, a internetu, kde inzerenti utratili 1,6 milionu korun jen v monitorovaném přímém nákupu.

Takový žebříček ukazuje, že Valentýn je pro značky stále zejména prodejní příležitost, přestože právě komerční aspekt svátku jeho odpůrci často kritizují. Potvrzuje to i zkušenost specialistů Mindsquared s vývojem CPM během valentýnských kampaní klientů v minulých letech, kdy jsme v Česku ani na zahraničních trzích nezaznamenali významné zvýšení kolem 14. února v porovnání s předchozími a následujícími týdny. Dá se tak usuzovat, že se inzertní prostor celkově nijak zásadně nepřeplňuje, ačkoli se jedná o první významnější příležitost po Vánocích. Problém – a zároveň příležitost – tak představuje spíš splývající sdělení kampaní, zaměřené na produkt na pozadí růžových okvětních plátků, krajky a samozřejmě červených srdcí.

Budování brandu


Téma lásky přitom může představovat ideální platformu pro vyjádření hodnot značky. Ty zákazníci vnímají stále citlivěji, zejména právě v mladších věkových skupinách slavících intenzivněji i Valentýn. Hershey’s, jeden z největších globálních výrobců čokolády, vloni využil nejrůznější podoby lásky včetně přátelské a rodičovské, rozšířil příležitosti k nákupu a ve výsledku téměř zdvojnásobil digitální prodeje. Data platformy Bloomreach pak ukazují další trend – péči a lásku vůči sobě samému. V roce 2021 i v prvních únorových týdnech převažovalo v e-commerce vyhledávání sportovního náčiní a oblečení, diet a programů mentálního zdraví.

Dobrá zpráva ale čeká i na odpůrce Valentýna. Stále větší oblibě se totiž podle objemů hledanosti těší také jeho nejrůznější alternativy. Den nezadaných nebo Singles‘ day, stanovený symbolicky na 11. 11., pochází z Číny a představuje největší jednodenní nákupní akci na světě. Také díky prodejním rekordům stále víc proniká i do českého povědomí. Vyloženě jako Valentýn naruby pro pány vznikl „Steak and BJ day“, těšit se mohou 14. března. Ženám hned o den později patří obdobný „Chicken and lickin‘ day“ a pro oslavu úžasných dam v jejich životě Galentýn 13. února. Jejich znalost je ale zatím v Česku velmi nízká.



Zdroj: mam.cz

Načítání dalších...