VÁNOČNÍ SPECIÁL: NEJKOČKOVATĚJŠÍ VÁNOČNÍ REKLAMY

4. 12. 20234. 12. 2023
Vánoční reklama musí být emotivní. Příliš komerční přístup během vánočního období se může marketérům vymstít. K tomu, jak dostat emoce do vánočních kampaní, přistupuje každá značka po svém. Osvědčené postupy zahrnují děti, dojemný příběh – a samozřejmě zvířátka. Ačkoliv by člověk ve vánočních spotech očekával výhradně tulivá štěňátka, případně promrzlé ptáčky nebo roztomilé medvídky, ve spoustě vánočních spotů jsou hlavními hrdiny kočky. Proč asi?

Kočky jsou – na rozdíl od psů – silně nezávislé osobnosti, které mají svou hlavu a jejichž přízeň si člověk nezískává snadno.

Češi drží prvenství v počtu mazlíčků na celkový počet obyvatel


Pravdou ale je, že segment milovníků domácích mazlíčků je obrovský, Češi jsou totiž obrovskými milovníky domácích mazlíčků. V jejich počtu na celkový počet obyvatel v Evropě jsme na samé špici. Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere má v Česku domácího mazlíčka 64 % obyvatel. Psa vlastní přes 2,5 milionu lidí, kočku asi 2,4 milionu lidí.

Je v tom kus psychologie


Cílit marketingově na milovníky psů a koček se prostě vyplatí. Spousta domácností se totiž s takovou reklamou dovede ztotožnit. Podle hypotézy sociobiologa E. O. Wilsona mají lidé mají přirozené dispozice k tomu, aby byli přitahováni k ostatním živým bytostem, a jsou fascinováni podobnostmi, které s námi živočichové sdílejí. Při sledování reklamy, v níž účinkuje zvíře, se navíc zapojuje levá přední část mozku, což znamená, že si danou reklamu lépe zapamatujeme. A to je v marketingu nesmírně důležité. U koček pak jde psychologie ještě o kus dál. Jejich kulaté hlavičky, malé čumáčky a velké oči připomínají vzhled miminek. To rozněžní srdce každého diváka.

Dokonalým příkladem je vánoční reklama s charitativním zaměřením z roku 2022, za níž stojí hudebník Sam Clegg. Sám k tomu říká: „Inspiroval jsem se minulými vánočními reklamami společnosti John Lewis. Tato reklama a píseň je věnována všem, kteří se o Vánocích potýkají s osamělostí. Doufáme, že prostřednictvím prodeje této písně získáme peníze pro několik charitativních organizací, které podporují lidi potýkající se denně s osamělostí. Tento koncept vánoční reklamy pro John Lewis byl natočen s cílem ukázat pouto mezi zvířaty a lidmi.



Video: Sam Clegg – All Night Long (2022)

Najdou se i značky, které se nejspíš nedokázaly interně dohodnout, zda pes, či kočka, případně si chtěli účinek reklamy pojistit, a tak v jejich vánoční reklamě najdeme v dokonalé harmonii obojí (a nejen to):



The Binge – Vánoce s psem a kočkou (2022)

Domácí mazlíčci jsou často středobodem domácností


Status psů a koček se navíc postupem času posunul na úplně jinou úroveň. Čtyřnozí chlupatí přátelé se v poslední době stali plnohodnotnými členy rodiny. A tak není divu, že mezi člověkem a jeho domácím mazlíčkem existuje silné emocionální pouto, kterého lze v marketingu nesmírně účinně využít. Zvlášť o Vánocích. Podle průzkumu agentury Sortlist (2022) mají reklamy na produkty, které nejsou určeny pro domácí mazlíčky a v nichž vystupují kočky, na YouTube 27krát vyšší počet zhlédnutí v porovnání s průměrným počtem zhlédnutí jakéhokoli jiného videa dané značky na YouTube. A značky to samozřejmě vědí.

Nelze se tedy divit, že kočičích celebrit využívají i tak proslulé značky, jako je Sainsbury’s:



Video: Sainsbury’s – Mogova vánoční kalamita (2015)

Elegance, hravost i spiritualita


Kočka je sice tvor pověstný svou nezávislostí (až odměřeností) a schopností postarat se o sebe, ale na druhou stranu je ztělesněním domova a pohodlí. Kočičí schopnost vytvořit si pohodlná místa pro odpočinek a relaxaci může být interpretována jako symbol domova a bezpečí. A když kočky navážou silné pouto s lidmi, vnesou do domácnosti – s příslovečnou kočičí hrdostí a grácií – radost, lásku i mazlivost.



Video: Whiskas (2012)

Humor a zábavné momenty


Diváci zavalení vlnou vánoční nostalgie často uvítají během svátečního období prvek humoru jako příjemnou změnu. Kočky mohou vnést do reklamního spotu potřebné odlehčení a zábavný moment, který vzbudí pozornost, zaujme a vyvolá úsměv na tváři.

Například vánoční reklama značky Temptations s dvaadvaceti rozkošnými kočkami a koťaty stoprocentně osloví každého, komu už doma kočka někdy strhla vánoční stromeček (nebo se o to alespoň pokoušela). Horda hladových, ničivých koček je vypuštěna do nazdobené vánoční krajiny s ozdobeným stromečkem, lahodnou pomazánkou, svátečním vláčkem – a samozřejmě dárky. Každý, kdo má kočku, si tu kočičí „katastrofu“ jistě dokáže představit.

Společnost Temptations, výrobce pamlsků pro domácí mazlíčky, nabízí řešení, které udrží kočky na uzdě. Reklamu vytvořila londýnská agentura adam&eveDDB. Podle časopisu AdWeek trvala stavba sváteční krajiny divů pět dní. Výcvik dvaadvaceti koček a koťat trval tři týdny, natáčení pak zabralo 3 dny:



Video: Temptations – Je potřeba je zaměstnat (2016)

Kočky mají ohledně pamlsků od Temptations jasno už dávno. A díky televizním reklamám mají určitě jasno i jejich majitelé:



Video: Temptations – Stačí jen zatřást (2019)

Černé kočky nepřinášejí smůlu, ale štěstí


Vyvrátit otřepanou pověru o smůle, kterou přinášejí černé kočky, se pokusila (a velmi úspěšně) společnost Dutch State Lottery ve své reklamě z roku 2020. S černou kočkou prostě přijde štěstí!



Video: Dutch State Lottery – Vánoční kotě (2020)

Česká vánoční kočka je zrzavá, svéhlavá – a mluví


Ježíšku, panáčku, já ty lidský Vánoce nechápu… To je kocourkov. Nebylo by lepší prostě si užít každou chvíli, jak nejlépe dovedete?“ říká proslulý zrzavý kocour z Moneta Money Bank.



Video: Moneta Money Bank CZ – Kocourův Štědrý večer (2017)

V roce 2016 si banka pozvala na kocourův Štědrý den všechny doktorovy pacoše. Kočičí Vánoce slavila Moneta Money Bank i v roce 2015, kdy kocour nechápavě řešil chování nechápavě řešil chování kapra a v roce 2014 dokonce předvedl, jak umí zpívat.

Morris: Nejslavnější kočka v reklamě


Je to typický americký příběh o úspěchu – nejdřív se hrdinovi smůla lepí na paty, ale díky tvrdé práci a vynalézavosti dosáhne slávy a bohatství. V tomto případě je tím hrdinou Morris, nejznámější kočka na světě. Organizace Hinsdale Humane Society adoptovala Morrise v roce 1968. Jak se traduje, zaměstnanci HHS si všimli okouzlující kočičí osobnosti a kontaktovali Boba Martwicka z reklamní agentury Leo Burnett. Umělecký ředitel agentury po kočičím „pohovoru“ řekl: „Tohle je Clark Gable mezi kočkami.“ V letech 1969–1978 natočil Morris 58 reklamních spotů se sardonickým hlasem Johna Erwina, a vytvořil tak jednu z nejúspěšnějších a nejzapamatovatelnějších reklamních kampaní v historii televize.



Video: Morris the Cat

Kočky pomáhají lidem, lidé by měli pomáhat kočkám


Marketingové strategie využívající koček jako klíčového prvku v televizní reklamě nejsou pouhým trendem, ale rozpoznáním silného pouta a propojení mezi lidmi a jejich mazlíčky. Reklamy s účastí zvířat mají vyšší sledovanost napříč různými mediálními kanály a vysokou zapamatovatelnost díky tomu, že účast zvířat aktivuje specifickou část lidského mozku. Průzkumy a statistiky potvrzují, že oslovení srdcí milovníků domácích mazlíčků není jen marketingový trik, ale klíčový prvek úspěšné kampaně během vánočního období, kdy diváci více než kdy jindy ocení emocionální hloubku reklamního spotu.

Na závěr se podívejme na krátký reklamní vánoční film organizace Cats Protection zabývající se ochranou koček. Spot Libby Left Behind je založený na skutečném příběhu kotěte Libby, které – společně s jeho čtyřmi sourozenci z vrhu – někdo vyhodil na mráz na opuštěné venkovské silnici.



Video: Cats Protection – Libby zůstala opuštěná (2019)

Co nás čeká příště


Příště zavítáme do říše nostalgie a hlubokých emocí. Připravte si zásobu kapesníků – NEJdojemnější vánoční reklamy na vás čekají už za pár dní.



Zdroje: hinsdalehumansociety.org, markething.cz, catingtonpost.com


Načítání dalších...