Zdroj: Pixabay
AKTUALITY DOMÁCÍ VÝZKUM

VÝZKUM: ČEŠI SE K UMĚLÉ INTELIGENCI STAVÍ ROZPORUPLNĚ

8. 9. 20248. 9. 2024
Poslední rok znamenal velký pokrok v generativní umělé inteligenci. Jak se na tuto revoluci dívá široká veřejnost? Jaké obavy a naděje s sebou Gen AI přináší? To zjišťovala agentura Ipsos ve svém výzkumu AI Monitor.

Znalosti Čechů o AI jsou za globálním průměrem


Více než polovina Čechů (56 %) tvrdí, že má dobrou představu o tom, co umělá inteligence (AI) vlastně je, přičemž globální průměr je 67 %. Přestože se o AI hodně mluví, jen 28 % Čechů ví, ve kterých produktech a službách je již dnes AI využívána. Globálně je to 52 % populace.

Lidé v České republice, tak i celosvětově, věří, že AI bude mít signifikantní vliv na každodenní život v následujících třech až pěti letech (50 % ČR vs. 66 % globálně). Téměř třetině Čechů (27 %) ovlivňuje AI život již dnes.

Nadšení z AI převládá v Asii, Češi jsou nedůvěřiví


Obecně AI využívá častěji mladší generace a lidé s vyšším vzděláním. Z globálního porovnání vyplývá, že nadšené do AI jsou především asijské země (jako Čína, Thajsko či Indonésie), naopak největší nedůvěra a nervozita panuje v anglosaských zemích a Evropě obecně.

Jak vnímají AI ve světě; Zdroj: AI Monitor/Ipsos


Češi zůstávají v oblasti umělé inteligence spíše skeptičtí. Pouze 36 % Čechů věří, že společnosti využívající AI budou chránit jejich osobní údaje. Pro srovnání, v celosvětovém měřítku je to 46 %. Ještě nižší je důvěra v to, že AI nebude diskriminovat a projevovat předsudky vůči určitým skupinám lidí, s čímž souhlasí jen 39 % Čechů.

AI ušetří čas, strach panuje z dezinformací i ohrožení práce


V řadě oblastí lidé očekávají pozitivní dopad, který rostoucí využití AI přinese. Nejvíce je zmiňována úspora času díky novým technologiím. Celých 45 % populace věří, že vyřizování běžných záležitostí bude otázkou chvilky. V globálním měřítku je tento optimismus ještě výraznější (55 %). Druhé místo obsadil zábavní průmysl (TV, videa, filmy, hudba, knihy), který má podle 39 % Čechů zaznamenat výrazný pokrok. Světový průměr je v tomto případě 51 %.

Na druhou stranu se Češi obávají nárůstu dezinformací na internetu, obavy vyjádřila polovina populace. Ve světě panuje v tomto ohledu větší optimismus, obavy sdílí 37 % lidí. Obavy panují také z negativního dopadu AI na pracovní trh, 40 % Čechů očekává zhoršení vlivem rostoucího využití AI.

Na jaké oblasti bude mít AI vliv v následujících 3 až 5 letech; Zdroj: AI Monitor/Ipsos

O výzkumu


Výzkum AI Monitor v ČR byl realizován v červnu 2024 na reprezentativním vzorku internetové populace ČR ve věku 18-65 let. Celkem se ho zúčastnilo 1 000 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz.

Globální výzkum byl realizován ve 32 zemích světa, celkem bylo dotázáno 23685 respondentů, vždy reprezentativní vzorek pro danou zemi. Výzkum probíhal v dubnu a květnu 2024.

Zdroj: mediaguru.cz

Načítání dalších...