Zdroj: GettyImages.com
AKTUALITY INSPIRACE NÁZOR

VÝZNAM KREATIVITY V REKLAMĚ

17. 7. 201917. 7. 2019
Konkurenční boj o reklamní prostor je nelítostný. Jak to uděláte, aby vaše reklamy zabodovaly?

Kořeny reklamy jsou hluboké. Od roku 1477, kdy William Caxton vytiskl cosi, co bychom mohli popsat jako první reklamu v Británii, jsme ušli dlouhou cestu.

Jak by to bylo krásné, kdyby byla reklama pořád tak jednoduchá.

Oproti Caxtonovi toho dnes máme víc, s čím se na trhu potýkáme. I když se díky tomu v kanceláři víc zabavíme, prosadit se ve světě reklamy vyžaduje mnohem větší úsilí.

Sestavili jsme obsažného průvodce, kde kreativní reklamu zevrubně vysvětlujeme - co to je, jak realizovat kreativní reklamní strategii a jak pomocí kreativní reklamy vytvořit působivé dílo.

Popíšeme čtyři hlavní faktory reklamy a jak do nich zapadá kreativita: účel, diváci, relevantnost a platformy.

Ale nejprve něco málo o významu kreativní reklamy a o tom, co kreativní reklamní agentury jako my dělají.

CO JE KREATIVNÍ REKLAMA?


Kreativní reklama vzniká, když se sejde tým kreativců a vytváří kampaň nebo reklamu, která tvůrčím a efektivním způsobem vypráví příběh značky nebo neziskové organizace.

Kreativní agentury mohou pro klienty provádět libovolné množství funkcí - od strategie a návrhu po technologie či média -  a to všechno kreativně nebo pod odborným vedením. Dílo často silně definují hodnoty nebo určitá hlavní filozofie. Jinými slovy je dílo, které kreativní agentury vytvoří, koncepčnější a smysluplnější než všechny staré typy propagace.

Tady jsou čtyři klíčové důvody, proč si myslíme, že je pro reklamu tak důležitá kreativita …

PROČ JE KREATIVITA V REKLAMĚ DŮLEŽITÁ?


ZAPAMATOVATELNOST


Možná to bude pro zadavatele trochu skličující, ale výzkumy naznačují, že pouze 16 % reklam si diváci jak vybaví, tak správně přiřadí ke značce. Z toho plyne, že 84 % výdajů na reklamu může přijít nazmar... To zabolí.

Nedávná studie odhalila, že uživatelé internetu nyní tráví v průměru 2 hodiny a 22 minut denně na sociálních sítích a messagingových platformách. To je docela dost času, aby se k nim člověk dostal, ne? Omyl. V průměru máte asi 5 sekund, abyste zaujali pozornost svých návštěvníků. Když je váš materiál nepřiměje zůstat, hra skončila.

Reklama na nás útočí, kdykoli otevřeme prohlížeč nebo vezmeme do ruky tablet. Pro úspěch jsou proto naprosto zásadní kreativní reklamy, které dokážou neustálým přívalem obsahu proniknout.

Britská společnost pro průzkum trhu Millward Brown určila deset nejpádnějších důvodů, proč se reklamy hojně sdílí. Důvod číslo jedna, a to s velkým náskokem, zní, že jsou kreativní a poutavé.

Zdá se, že nejlepší je být neodolatelný, pokud si vás někdo uprostřed reklamního „šumu“ má všimnout. A reklamy, které jsou neodolatelné ze všech nejvíc, jsou právě ty kreativní. Přitáhnou pozornost diváků a nepustí ji. Zbytek se prostě ztratí ve věčné propasti zvané internet!

EFEKTIVITA


Je dokázané, že kreativní reklamní kampaně přinášejí výsledky efektivněji. Autor James Hurman mimo jiné zkoumal reklamní kampaně v průběhu třiceti let. Zjistil, že když jsou kreativní kampaně efektivně zrealizované, přinášejí až jedenáctkrát vyšší ROI, než je návratnost investic do nekreativních kampaní.

Výzkum, který prováděl The Harvard Business Review, objevil, že „jedno euro investované do vysoce kreativní reklamní kampaně mělo v průměru téměř dvojnásobný dopad na prodeje oproti euru investovanému do nekreativní kampaně“.

Jen pro upřesnění, naše kreativní kampaň pro organizaci Save The Children nazvaná Most Shocking Second A Day způsobila 93% nárůst při získávání finančních prostředků. Příslušný formát „sekunda denně“ přinesl krizi do prostředí, které je rodičům bolestně známé, na platformě, kde se už angažovali. Vyvolal mezinárodní ohlas a získal 150 milionů zhlédnutí a 2,5 milionu sdílení.

LÁSKA KE ZNAČCE


Kreativita může značkám pomoct získat příznivce i propagovat produkty. Studie Micaela Dahlena, Sary Rosengren a Fredrika Torna publikovaná v časopise Journal of Advertising Research zjistila, že vysoce kreativní reklama na spotřebitele pravděpodobně zapůsobí. Podle všeho mnoho lidí věří, že je značka kvalitní a zaslouží si jejich pozornost, jen proto, že na ně udělalo dojem, jaké úsilí věnovala vytvoření kreativní reklamy.

Vezměme si například Innocent Smoothies. Vytváří image, která působí na široké vrstvy lidí a podporuje udržitelnost a komunitu - dvě pozitivní témata. Hodnoty značky se odrážejí v celé kampani, a proto se zdá, že je značka přesně taková, jak o sobě tvrdí - nevinná. Je to jednoduchá, roztomilá a líbivá propagace, která ve spotřebitelích vzbuzuje pocit, že značce mohou věřit.

Po rebrandingu značky Innocent Smoothies v roce 2017, jejímž cílem bylo posílit image milé a pečující společnosti, se největší značka britského chlazeného džusu dostala ze ztráty 700 000 liber do zisku 8,5 milionu. Díky novým receptům, novému designu a úspěšné kreativní kampani obchod exponenciálně vzrostl.

VÝDAJE NA MÉDIA


Reklama, která je kreativní, vyžaduje menší výdaje na média. Vykazuje totiž vyšší pravděpodobnost, že se bude přirozeně šířit. A tím se zvyšují i příležitosti, aby diváci reklamu viděli. Platí to zejména na sociálních sítích, kde je like nebo sdílení od kamaráda daleko cennější než placená propagace, a to kvůli způsobu, jakým algoritmy upřednostňují obsah v informačním kanálu. Ani offline kanály nezůstávají stranou - převratné formáty se mohou objevit i online.

Například naši interaktivní OOH kampaň ke spuštění seriálu Jack Ryan na Amazon Prime si lidé nacházeli a sdíleli na různých sociálních platformách právě kvůli její rušivé povaze. Plakáty ve vozech metra osobně vyzývaly cestující, aby zjistili, jestli mají na to, stát se agentem CIA. Ptaly se jich: „Jaký jste Jack Ryan?“

Kampaň převzali a retweetovali různí zástupci veřejnosti, včetně výkonné producentky Yahoo Finance UK a novinářky na volné noze z Wall Street Journal Lary O'Reilly. Tím kampaň získala autentický zásah mimo placená média. Mise splněna.

PLÁN AKCE


Právě z těchto důvodů se snažíme přimět klienty, aby o kreativě, produkci a médiích uvažovali jako o jednom celku. Kreativitu by neměli mít na starosti pouze ti, kteří zastávají „kreativní“ pozice. Mělo by jít o spolupráci směřující ke společnému cíli - vytvoření převratného díla, které se skutečně prosadí. Čím více kreativních nápadů, tím efektivnější je kampaň.


O Don´t Panic London

Společnost Don’t Panic nejprve nabízela tvorbu obsahu a později se vyvinula do podoby kreativní reklamní agentury. Využíváme hodnot, kterých si jako tvůrci obsahu ceníme a které nás dnes naší tvůrčí činností provázejí. Od chvíle, kdy jsme se stali londýnskou kreativní reklamní agenturou, využíváme jedinečné způsoby práce. Vytváříme zapamatovatelné a efektivní kreativní kampaně pro charity a značky, jako jsou The Wildlife TrustsGreenpeace a Oxfam nebo Spotify, Netflix či YouTube.




Zdroj: dontpaniclondon.com

Načítání dalších...