MÉDIA 2024: NOVÉ TELEVIZE, BOJ O POPLATKY I ZÁNIKY PRVNÍCH DENÍKŮ

31. 12. 202431. 12. 2024
Nové televizní stanice a pokračování rozvoje videa na vyžádání, změny v mediálních firmách Jaromíra Soukupa, zánik prvních tištěných deníků, diskuse o podobě mediální legislativy nebo rozvoj DAB+. To jsou některé z hlavních mediálních událostí v roce 2024.

Letošní rok začal nástupem nových televizních kanálů, především zaměřených na sportovní obsah. Skupina Nova přišla s dvěma placenými stanicemi Nova Sport 5 a Nova Sport 6, po dlouhé době odstartoval na českém trhu také volně šířený sportovní kanál Sporty TV. Na jaře na ně pak navázaly nové televizní stanice šířené v pozemním vysílání – filmová a seriálová televize Warner TV a také lifestylová a hudební OK TV. Právě terestrické vysílání ukazuje i přes rozvoj IPTV, že je pro provozovatele stále zajímavým řešením. Potvrzuje to i skutečnost, že se v novém roce chystá rozšířit svůj záběr tematických kanálů i skupina Prima, která v druhé polovině letošního roku získala licence pro programy Prima Case a Prima Port.

Pokračuje ovšem dále i rozvoj videa na vyžádání (VOD). Služby, které na český trh vstoupily v předešlém roce, se v průběhu letoška etablovaly a hledaly pozice u českých uživatelů. HBO Max z produkce Warner Bros. Discovery se na jaře změnil na Max a přinesl rozšířenou programovou nabídku. Služby Disney+ a SkyShowtime se snažily oslovit diváky akčními nabídkami a také promo kampaněmi. Tuzemská služba Voyo stále nabírala i během letošního roku nové předplatitele a je velmi blízko k dosažení svého cíle jednoho milionu předplatitelů v Česku i na Slovensku. Aktivnější postoj k VOD platformě letos ukázala i konkurenční Prima s programovou nabídkou prima+.

Vývoj kolem mediálních společností Jaromíra Soukupa nabral v průběhu roku 2024 nový směr. Provozovatel vysílání skupiny TV Barrandov zamířil do konkurzu, stejně tak prodejce reklamy Media Master. Většinové podíly v mediálních společnostech převzal v důsledku insolvence od Jaromíra Soukupa podnikatel Jan Čermák. Soukupovi stále zůstává poloviční podíl v mediální agentuře Médea, která však ztratila své bývalé nejsilnější postavení. TV Barrandov nastoupila pod novým vlastníkem a novým vedením cestu reorganizace. Diváci postupně zaznamenali úbytek pořadů Jaromíra Soukupa a později i kompletní redukci těchto pořadů v programovém schématu. TV Barrandov odstartuje nový rok 2025 s novým programem, kterým bude chtít pootočit trend klesající sledovanosti.

Rušno bylo podle očekávání na poli mediální legislativy. Příprava velké mediální novely, kterou se mají zvýšit poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas a zároveň má dojít k rozšíření okruhu poplatníků, se nakonec v závěru roku dostala v Poslanecké sněmovně do závěrečného čtení. Původní záměr, aby média veřejné služby operovala s navýšeným rozpočtem už od začátku roku 2025, se nenaplnil. Pokud novela, proti které se staví soukromá média i opoziční poslanci, nakonec projde schvalováním, vstoupí v platnost nejdříve na jaře příštího roku. Je ale zároveň otázka, v jaké podobě a jestli se jí podaří prosadit.

A v novém roce se bude také diskutovat o požadavku, který ke konci letošního roku vznesla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ohledně povinné evidence influencerů. Stanovisko rady vyvolalo pozdvižení u autorů i ministra kultury. V této věci se ale bude muset v novém roce najít způsob, jak českou legislativu sladit s legislativou unijní.

Česká televize prožila první rok pod vedením nového generálního ředitele Jana Součka. Diskuse vyvolávaly především informace o změnách ve zpravodajství a nejviditelněji eskalovaly na podzim, kdy z vysílání zmizel letitý publicistický pořad 168 hodin. Jeho moderátorka Nora Fridrichová opustila po mediální výměně názorů Českou televizi. K revizi svého dřívějšího rozhodnutí sáhnul generální ředitel v prvním čtvrtletí roku, kdy zrušil manažerské posty ředitelů ČT1 a ČT2, které předtím zřídil. Svůj první rok v čele České televize zasvětil zejména vysvětlování principu financování ČT a důvodům, proč je nutné televizní poplatek zvýšit.

V segmentu soukromých médií završila převzetí mediální skupiny Mafra společnost Kaprain. Odrazilo se to v novém složení představenstva i dozorčí rady a také v několika zásadních strategických rozhodnutí týkajících se podoby portfolia skupiny. Nejvýznamnější z nich vedlo k ukončení nejstaršího českého tištěného deníku – Lidových novin. Naplno se tím projevily dlouhodobé diskuse o tom, jak dlouho může být vydávání tištěných novin ekonomicky udržitelné. Stejný osud postihl na konci roku také byznysový deník e15, jehož vydávání zajišťuje konkurenční skupina Czech News Center (CNC).

Vydavatelé navíc stále řeší, jak vylepšit monetizaci svých titulů na internetu. Regulace, které do online prostředí přicházejí, tento krok vydavatelům ztěžují. Tématem právě končícího roku se proto stala otázka, jak i do budoucna zachovat efektivní prodej online reklamy především díky segmentaci a cílení publika. Většina velkých mediálních skupin postupně zavedla tzv. consent wall lišty vyzývající uživatele, kteří nechtějí poskytovat své souhlasy se sběrem dat o jejich chování na internetu, aby za tyto „nesouhlasy“ zaplatili. Uvedený postup (pay or OK), který zvolili i vydavatelé v zahraničí, ale naráží na nesouhlas evropského úřadu na ochranu dat EDPB.

Horko bylo v letošním roce také kolem společnosti Seznam.cz, která se dostala do názorového střetu s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Do mediálního prostoru se navíc dostaly informace o možném zájmu skupiny zbrojařského magnáta Michala Strnada o koupi Seznamu. Do toho za nevyjasněných okolností v Seznamu skončil manažer Jakub Unger.

Vybrané události v médiích v roce 2024


Leden

  • Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej skupiny Mafra (MFD, LN, Metro aj.) a rádiové firmy Londa (Impuls) firmě Kaprain Karla Pražáka.

  • Kvůli odpojení od elektřiny nevysílaly od sobotních nočních hodin do cca 10:00 stanice skupiny TV Barrandov. Odpojeny byly kvůli neuhrazenému dluhu. Situaci vyřešily z vlastních zdrojů.

  • Podle průzkumu Masarykovy univerzity a institutu Syri se zvyšuje počet lidí, kteří se zprávám na sociálních sítích záměrně vyhýbají nebo je omezují. Klesá také jejich participace na obsahu.

  • Sedmnáct českých mediálních společností založilo sdružení Správce licenčních práv vydavatelů (SLPV), jehož cílem je mj. zajistit, aby platformy a vyhledávače platily za využívání obsahu.


Únor

  • Od 1. února se majitelem Mafry a Londy stala investiční skupina Kaprain. Uvedla, že na stanovení strategie vývoje mediálních firem potřebuje několik měsíců. Nové je složení představenstva i dozorčí rady.

  • PPF, majitel TV Nova a Voyo, zvýšil podíl v provozovateli Viaplay na 29,29 % a společně s Canal Plus (29,33 %) se stal největším akcionářem v této severské streamovací službě.

  • Z pozice výkonné ředitelky Google pro Česko a Slovensko odešla po 18 letech Taťána le Moigne, která tuzemskou pobočku Googlu zakládala v roce 2006.

  • Ve čtvrtek 29. února spustila skupina Nova sportovní placené kanály Nova Sport 5 (Formule 1) a Nova Sport 6 (MotoGP, UFC).


Březen

  • Celoplošný kanál Sporty TV zahájil 1. března v pozemním vysílání DVB-T2. Zaměřuje se na halový sport. Financuje ho skupina Perinvest Tomáše Petery.

  • Na majetek provozovatele TV Barrandov vyhlásil soud moratorium. Z dokumentů vyplývá, že firma dluží téměř miliardu. Médea zase čelila insolvenčnímu řízení, soud ale návrh odmítl.

  • Další ze zadlužených firem Jaromíra Soukupa, Media Master, získala od soudu tříměsíční ochranu před věřiteli. Firma dluží zhruba 608 mil. Kč. Zajišťuje reklamu pro TV Barrandov a Empresa Media.

  • Aukci ochranných známek Mladá fronta vyhrála Mafra s nabídkou 501 tis. Kč. Druhým zájemcem v dražbě byl Albatros. Na známky má předkupní právo, pokud by cenu Mafry dorovnal.

  • Pozice ředitelů ČT1 a ČT2 se zrušila, z těchto funkcí proto odešli J. Kokmotos a Jan Štern. Štern v ČT ale zůstal na jiné pozici. Nově se zřídil post ředitelky výzkumu a analýz, stala se jí Renata Týmová.

  • Všech pět členů Etického panelu ČT se rozhodlo rezignovat. Důvodem jsou spory s GŘ Janem Součkem, které se týkají moderátora Václava Moravce.

  • Možnost odmítnout využívání cookies za účelem cílení reklamy, personalizace obsahu nebo geolokace zpoplatnil Seznam.cz uživatelům, kteří tato data sdílet nechtějí, měsíční částkou 79 Kč.


Duben

  • Od 2. dubna zahájila vysílání celoplošná Warner TV, která je k dispozici zdarma v pozemním multiplexu i v nabídce placených operátorů. Přes den vysílá seriály od Warner Bros., večery staví na filmech.

  • Mafra oznámila, že se v rámci strategického řízení svého produktového portfolia rozhodla ukončit vydávání týdeníku 5plus2. Poslední vydání tohoto gratis titulu s regionálně zacíleným obsahem vyšlo 12. dubna.

  • Weby Czech News Center (CNC) začaly vybízet uživatele, kteří nechtějí sdílet své informace o historii prohlížení, aby se registrovali za 99 Kč měsíčně a sledovali obsah bez reklamy.

  • Google už potřetí odložil postupné vypínání podpory souborů cookies třetích stran ve svém prohlížeči Chrome. Důvodem mají být regulační „překážky" a také rozdílná „zpětná vazba" od zástupců trhu.


Květen

  • Zpravodajský kanál ČT24 začal živě vysílat 24 hodin denně, tedy i od půlnoci do 06:00. Na nočním vysílání se podílí vedle pražské redakce i televizní studia v Brně a Ostravě.

  • Sportovní stanice skupiny Nova získaly zápasy první volby Evropské a Konferenční ligy UEFA. Vedle placených kanálů Sport 1 a Sport 2 je vysílala Česká televize, která o ně tímto přišla.

  • Inzertní prostor videoreklamy zastupitelství Media Club se rozšířil o videotéku Canal+. Videoreklama se zobrazuje především u TV pořadů Canal+ Sport a stanice Canal+ Action.

  • Celoplošná OK TV zahájila v DVB-T2 své vysílání 16. května. Licenci získala společnost OK Music Television. Kanál zaměřený na zábavu, hudbu a lifestyle, financují manželé Kaiserovi.

  • Podnikatel Jan Čermák získal od Jaromíra Soukupa zbývajících 50 % Empresa Media, pod kterou spadá i TV Barrandov. Podíl v mediální agentuře Médea si Soukup ponechal.

  • Ministerstvo kultury ČR předložilo nový návrh přepracované novely zákona o financování médií veřejné služby. Počítá v něm nadále se zvýšením poplatků pro ČT, ale menším než loni (+15 Kč na 150 Kč). Navýšení pro ČRo má být stejné (na 55 Kč). ČT i ČRo ale mají přijít o reklamu na webu a ČT má mít také omezenější sponzoring než dosud.

  • MS v ledním hokeji, pořádané v Praze, se stalo v TV nejsledovanějším šampionátem za poslední čtyři roky. Alespoň tři minuty turnaje si pustilo 6,82 mil. diváků. Finále Švýcarsko–Česko sledovalo v TV nebo na internetu 3,74 milionu diváků 4+ při podílu 76,14 %. Zápas se stal nejsledovanějším přenosem na programu ČT sport v historii.

  • Od úterý 21. května skončila na českém trhu služba HBO Max a nahradila ji nová rozšířená VOD služba Max od Warner Bros. Discovery.

  • Podnikatel Pavel Hájek rozšířil portfolio svých tematických kanálů o další televizi. Ve středu večer odstartovala TV R s regionálním zpravodajstvím. Je šířena pozemními vysílači Regionální sítě 11.

  • České Radiokomunikace (CRA) zahájily vysílání regionální sítě digitálního rozhlasového pozemního vysílání (DAB) na kmitočtech, které získaly v aukci. Jako první byla spuštěna regionální vysílací síť R15 z vysílače Praha Žižkov.


Červen

  • Jaromír Soukup ztratil vliv ve společnosti, která provozuje vysílání TV Barrandov. Novým vlastníkem se stal krizový investor Jan Čermák, který dosud v televizi vlastnil 50% podíl.

  • Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení s provozovatelem TV Barrandov. Ten uvedl, že má více než 90 věřitelů a závazky po lhůtě splatnosti delší než tři měsíce ve výši 700 mil. Kč. Televize zároveň k soudu podala návrh na schválení plánu reorganizace.


Červenec

  • Sněmovnou prošel v prvním čtení vládní návrh novel zákonů o ČT a ČRo. Jeho součástí je i navýšení koncesionářských poplatků. Pro hlasovali poslanci vládní koalice, proti ANO a SPD.

  • Google opět změnil své záměry s odklonem od používání souborů cookies třetích stran ve svém prohlížeči a uvedl, že by chtěl s cookies pracovat i nadále. Podle části expertů by se ale měl obor i tak připravovat na změny.


Srpen

  • Mafra ukončila k 31. srpnu vydávání tištěných Lidových novin, nejstaršího českého deníku. Web Lidovky.cz ponechala. Přílohu LN Orientace a magazín Esprit nově vložila do MF Dnes, naopak suplement Pátek LN skončil.

  • Městský soud v Praze povolil reorganizaci provozovatele TV Barrandov.

  • Media Club se stal oficiálně jediným majitelem Impression Media. Od loňska zde držel 80 %, po jarních změnách získal zbývajících 20 %. Podíly odkoupil od R. Stolejdy (13 %) a D. Bauckmanna (7 %).

  • BurdaMedia Extra sloučila obchodní týmy pro tisk, eventy, crossmediální projekty a online obchod do jednoho celku. Online obchodní tým, dosud vedený Michaelou Kačenou, přešel pod vedení Martiny Krátké.

  • Městský soud v Praze vyhlásil úpadek Media Master (prodejce reklamy pro TVB a Empresu) a schválil její reorganizační plán. Celková výše pohledávek nezajištěných věřitelů činí 652 mil. Kč.

  • Mafra zvítězila v tendru na prodej reklamního prostoru pro IDOS Jízdní řády. Spolupráce se týká webu i mobilní aplikace. Web využívá 2,2 mil. RU měsíčně, aplikaci 1,7 mil. uživatelů.
    Po Seznamu a CNC „zpoplatnila souhlasy“ i Mafra. Sběr souhlasů od uživatelů je pro online provozovatele klíčový, protože bez nich nemohou stavět na obchodním reklamním modelu.

  • Výzkum Radioprojekt přešel na hybridní formu měření, když stávající deklaratorní měření rozšířil o elektronický panel adMeter. Od roku 2027 pak plánuje plné využití elektronického měření.

  • Od pátku 30. srpna zahájí Deník N vydávání tištěného magazínu s TV programem. Chce jím oslovit stávající a nové čtenáře, mezi nimi především ty, kteří čtou suplement Pátek LN.

  • Videoplatforma Netflix zvýšila v Česku své ceny předplatného. Zvýšení je v průměru o 20 procent. Tarif Basic stojí nově 239 Kč měsíčně místo 199 Kč.


Září

  • Česká televize nevysílá od podzimu pořad 168 hodin. Podle GŘ ČT Jana Součka dění okolo pořadu poškozovalo „dobré světlo ČT".

  • Antimonopolní úřad (ÚOHS) prověřuje působení Seznam.cz na českém trhu. Jaké části se šetření týká, neuvedl. Seznam chápe aktivitu ÚOHS jako nepřípustný nátlak.

  • Asociaci komerčních televizí (Nova, Prima) se podařilo docílit dohody s provozovateli služby eDisk a Sledujteto. Mají zajistit, aby na jejich platformách nebyla dostupná díla komerčních vysílatelů.

  • Seznam.cz nově nabízí uživatelům možnost zobrazení svých stránek bez display, video a audioreklamy. Produkt Seznam bez reklam, který nahrazuje službu Seznam Premium, je možné předplatit za 179 Kč měsíčně. Nadále se naopak bude zobrazovat například nativní reklama (Seznam Brand Studio) či vybraná reklama ve vyhledávání.

  • Czech News Center (CNC) hledá zdroje příjmů i mimo reklamní trh. Uvádí proto předplatné BeerDrop.cz, v rámci kterého mohou zákazníci objednávat řemeslná piva od tuzemských výrobců.

  • Nová internetová televize Pecka.TV zahájila v úterý 24.9. vysílání. Profiluje se jako „nejlevnější internetová televize". Za 119 Kč měsíčně nabízí v základním balíčku 104 kanálů.

  • TV Prima získala licenci na vysílání nového kanálu Prima Case. Zaměří se na dramatickou tvorbu mimoevropské produkce.

  • APA, ARAS, FAMU, ČT, Nova a Prima podepsaly Memorandum o založení České platformy pro udržitelnou audiovizi (AV). Slouží jako hlavní centrum pro otázky udržitelnosti AV odvětví.


Říjen

  • Skupina Prima spustila knihovnu videí Prima Play, kterou mohou její partneři napříč celým trhem využít pro vlastní média zdarma.

  • Mediální skupina Mafra oznámila, že k 1. říjnu 2024 se předsedou představenstva stal Michal Hanák. Doposud zastával pozici místopředsedy představenstva a byl zodpovědný především za digitální obsah a marketing. Střídá Štěpána Košíka, který z postu předsedy představenstva po jedenácti letech odešel.

  • Mediální agentura Médea je z rozhodnutí Městského soudu v Praze v úpadku. Médea sama úpadek navrhla. Soudu sdělila, že má závazky v celkové výši 937 mil. Kč více než tři měsíce po splatnosti u více věřitelů.

  • Německý majitel outdoorové společnosti euroAWK koupil provozovatele venkovní reklamy City-Tools. Získal tím celkem 700 reklamních ploch CLV. Situovány jsou především v krajích JM, JČ, OL, ÚST a na Vysočině.

  • Seznam.cz spustil nákup garantované reklamy Seznam Garant. Klientům nabízí nákup garantované online reklamy za předem známou cenu na plochách na webech Seznamu i partnerů.


Listopad

  • Jediným vlastníkem celoplošné Televize A 11 je mediální skupina A 11. Ta dosud držela 70 %. Od zakladatelky televize Evy Stejskalové získala 15 % a dalších 15 % od firmy Our Media.

  • Jednatel společnosti Jan Hloch, která drží vysílací licenci pro nový televizní kanál OK TV, se nepohodl s investory a vrátil vysílací licenci. OK TV proto musela vysílání skončit 16. listopadu.Investoři požádali o vydání nové licence.

  • Economia zavedla tzv. consent wall - lištu, kterou uživatele vyzývá k vyjádření souhlasu se zpracováním dat, nebo ke zpoplatněnému užívání webu. Zatím jen na webu Žena.cz.

  • Rada pro rozhlasové a TV vysílání (RRTV) vydala oznámení, podle kterého se mají internetoví tvůrci videí a youtubeři registrovat u RRTV. Zveřejnění povinnosti ale způsobilo překvapení i u ministra kultury M. Baxy. S předsedou RRTV V. Menclem se proto domluvili, že rada vydá nové pokyny.

  • Vyšlo poslední číslo měsíčníku Esquire v českém jazyce.

  • Prima získala licenci pro nový TV kanál Prima Port. Spustí ho nejdříve v příštím roce. Nabídne zahraniční filmy, seriály a i reality show se záměrem oslovit spíše ženské publikum do 55 let.

  • Většinovým vlastníkem Heroine zůstává NextPage Media (60 %). Minoritní podíl (30 %) získali nově akcionáři slovenského Denníku N. Menší podíly mají Z. Kleknerová (5 %) a M. Kramárová (5 %).


Prosinec

  • Mafra ke konci roku ukončila vydávání časopisu Claudia, Čas pro hvězdy a měsíčníku Nostalgie.

  • Budovy Empresa Media a Barrandov Televizní studio vlastněné J. Soukupem se vydražily za 759 mil. Kč, což je trojnásobek vyvolávacích cen. Kupci jsou Tomáš Chrenek a pražský magistrát.

  • Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti BB Global převzít kontrolní podíl v reklamní firmě BigBoard Praha.

  • Vládní velká mediální novela k růstu televizního a rozhlasového poplatku a k rozšíření okruhu plátců postoupila ve Sněmovně do třetího čtení.

  • Czech News Center (CNC) ukončila v pondělí 23.12. vydání deníku e15 v tištěné podobě. Zůstává ale online a každý měsíc bude také vycházet e15 magazín, který se od roku 2025 rozšíří.


Zdroj: mediaguru.cz


Načítání dalších...