Nejvýznamnější personální změny ve vedení mediálních organizací byly v roce 2023 spojeny s médii veřejné služby i s médii komerčními. Ze svých postů odešli dlouholetí manažeři, kteří se podíleli na utváření podoby tuzemských médií.
Po dvanácti letech opustil post ředitele České televize Petr Dvořák, kterému Rada ČT neprodloužila mandát o dalších šest let a na jeho pozici zvolila ředitele Televizního studia Brno ČT Jana Součka. Tato změna se promítla i do obměny managementu televize veřejné služby. S Petrem Dvořákem odešli především lidé z komunikačního týmu ČT a také z vedení zpravodajství, kde své místo opustil Zdeněk Šámal. Na jeho post se posunul výkonný ředitel ČT24 Petr Mrzena a jeho post zase zaujal Michal Kubal.
Nového generálního ředitele má také agentura ČTK. Dlouholetému generálnímu řediteli Jiřímu Majstrovi skončilo v červnu druhé funkční období a znovu už nekandidoval. Na jeho místo byl zvolen Jaroslav Kábele, do té doby ředitel strategie a rozvoje ČTK.
Významná generační obměna se odehrála v deníku Právo. Z pozice šéfredaktora po 34 letech odešel Zdeněk Porybný, do letošního léta většinový vlastník deníku. Svůj podíl se ale rozhodl přepustit společnosti Seznam.cz a vedení deníku předat Petru Šabatovi, který do Práva přišel loni na post zástupce šéfredaktora.
Důležité změny se odehrávaly i ve skupině Empresa Media, pod kterou patří TV Barrandov i agentura Médea. Vzhledem k majetkovým změnám a vstupu nového vlastníka do těchto mediálních společností Jaromíra Soukupa byla na post výkonné ředitelky jmenována Andrea Geyer. Z pozice obchodního ředitele Médey po 25 letech odešel Filip Doubek.
Změny ale nastaly i na nejvyšších postech v televizní skupině Prima. Do televizního byznysu se vrátila bývalá programová ředitelka TV Nova Alex Ruzek, která přišla na stejnou pozici do konkurenční skupiny. Místo programového ředitele Primy opustil po deseti letech Roman Mrázek. Rošády proběhly i ve vedení Online této komerční televizní skupiny, kam nejprve nastoupil Igor Kalaš, aby ho v létě vystřídal Jan Čadek, který zároveň zůstal ve vedení rádiové divize společnosti Media Club. Také na Primě se měnilo vedení zpravodajství, jehož řízení převzal Martin Švehlák místo Pavla Štrunce.
V konkurenční skupině Nova se na začátku letošního roku podařilo obsadit volné posty obchodního ředitele a vedení onlinu. Obchodním ředitelem se stal do té doby zástupce Jan Ulrych a šéfkou digitálu Lucie Oravčíková. Uvedené změny souvisely s přesuny ve vedení skupiny na konci roku 2022 (jmenování Daniela Grunta generálním ředitelem a přechod Jana Vlčka do CME). Šéfredaktorem zpravodajství TV Nova byl před Vánoci jmenován Vladimír Rosol. Nahradil Michala Kratochvíla, který se vydal do čela zpravodajství TV Markíza.
Majetková propojenost tiskové, onlinové a rádiové části Czech Media Invest (skupina Daniela Křetínského) se projevuje i ve slučování funkcí napříč těmito firmami. Konkrétně se to v letošním roce dotklo pozice marketingového ředitele, kterou pro Czech News Center i Active Radio zastává Pavel Renčín a vedoucí interní a externí komunikace, kterou je Monika Hořínková.
Z pozice jednatelky profesní asociace ATO se rozhodla po 12 letech odejít Vlasta Roškotová. Jejím nástupcem se stal Michal Jordan, dlouholetý spolumajitel výzkumné agentury Nielsen (dříve Mediaresearch, Nielsen Admopshere), ze které po 22 letech na začátku letošního roku odešel.
Do vedení profesních oborových asociací byly nově jmenovány Klára Brachtlová, prezidentka Asociace komerčních televizí (AKTV), a Libuše Šmuclerová, předsedkyně správní rady Unie vydavatelů.
Letošní rok přinesl bohužel i smutné zprávy. Mediální scénu předčasně opustili Kamila Mortimer, bývalá obchodní ředitelka JCDecaux, novináři Daniel Anýž a Vadim Fojtík a v závěru roku i bývalý mluvčí ČSA Daniel Plovajko.
Přehled změn ve vedení médií 2023
Nástup/postup do funkce
Odchod z funkce
Zdroj: mediaguru.cz