TELEVIZE JE NEJHORŠÍ (A NEJLEPŠÍ) REKLAMNÍ MÉDIUM
14. 5. 202114. 5. 2021Pravděpodobně nejmenší vliv to bude mít na ty nejmenší obrazovky - naše telefony. Telefon, vždy zapnutý a vždy po ruce, bude nadále soužit jako osvědčený lék, který vyplní jakoukoli krátkodobou prázdnotu v našich každodenních životech nějakou video svačinkou.
Ta největší promítací plátna - kina - možná zažijí určitou formu oživení díky potlačované poptávce po filmech, které si chceme užít v plné síle velkoplošného obrazu a zvuku. Tuto poptávku budou stimulovat i mnohé potenciální trháky, pozdržené do chvíle, kdy se svět dostane tam, kde už (téměř) jsme.
Ale co vaše velká obrazovka v obývacím pokoji nebo ložnici a všechny ty streamovací možnosti, k nimž jste se přihlásili? Ty možná budou mít trochu prostoje.
Sledovanost už poklesla, a to nejen u bývalých šampionů ve sledovanosti, jako jsou Oskaři. Sport je na tom hůř, stejně tak pravidelné televizní pořady. Masivně narostlo streamování a CTV z hlediska podílu i zájmu a stejně se zvýšil i podíl výdajů na všechny tyto služby.
Mezitím se dostáváme do období nákupu reklamního prostoru předem, kdy je rating nízko a ceny vysoko. Cože?! Přesně tak, televize zůstává nosičem, kde každý rok získáte méně za více, a to zaručeně. Nejprve se to obhajovalo změnou měření sledovanosti programů na rating+3, kdy se připočítávali další diváci z prvních tří dnů po premiérovém vysílání. Poté se z toho stal rating+7.
A teď už nikdo přesně neví, jak pokles sledovanosti a zvýšení cen obhájit. Proto se debata správně přesunuje tam, kde měla být celou dobu, což je rozbor účinnosti televize v porovnání se všemi dalšími možnostmi na obrazovce.
Právě tady televize zastínila téměř všechno ostatní. Podle nového souhrnu, který připravila The Global TV Group, televize jasně projevuje svou mimořádnou účinnost. Z jednotlivých studií provedených po celém světě, od Austrálie, přes Velkou Británii, Německo až po USA, vyplývá, že televize je nejúčinnější a přináší lepší ROI, vyšší krátkodobé a dlouhodobé prodeje, účinnost značek a tak dále.
A přesně o to by se inzerenti měli starat a přesně to by mělo ovlivňovat alokaci rozpočtů. Přesně to by agentury měly analyzovat, aby mohly vést investice marketérů napříč obrazovkami.
Žel bohu, televize není sexy. Marketéři a jejich agentury chtějí místo toho rozebírat, jak se účastnit jednání s předními vydavateli podcastů (ano, to je teď v kurzu!). Debatují o tom, kolik peněz alokovat na Clubhouse a kolik na Twitter Spaces a kolik je třeba investovat do YouTubeShorts, konkurenta TikToku.
Naléhavě vás prosím o následující: Investujte tam, kde je publikum a kde víte, že můžete získat smysluplný vliv, a přestaňte vytvářet domněnky o tom, kde si myslíte, doufáte nebo sníte, že publikum a vliv budou.
Zdroj: mediapost.com