Líbánky mezi streamovacím průmyslem a spotřebiteli definitivně skončily, nový průzkum mezi spotřebiteli ukazuje hlubokou nespokojenost. Téměř polovina (47 %) dotázaných společností Deloitte uvedla, že za streamovací služby, které využívají, platí příliš mnoho, a 41 % se domnívá, že obsah dostupný v těchto službách nestojí za tu cenu (nárůst o 5 procentních bodů oproti roku 2024).
Nejnovější zpráva společnosti Deloitte "Trendy v oblasti digitálních médií" rovněž zjistila, že spotřebitelé jsou blízko bodu zlomu, pokud jde o další zvyšování cen. Po několika letech, kdy hlavní služby pravidelně zvyšovaly ceny mnohem rychleji než inflace, průzkum zjistil, že zvýšení ceny o 5 USD by pravděpodobně přimělo většinu (60 %) spotřebitelů zrušit svou oblíbenou službu, uvedli výzkumníci.
To znamená, že společnosti poskytující M&E se nacházejí v bodě zlomu. Musí inovovat, aby poskytovaly větší hodnotu, jinak riskují, že ztratí další generaci diváků, uzavírá zpráva.
Zpráva "Trendy digitálních médií" se zabývá prostředím digitálních médií, včetně poznatků o množství času stráveného na sociálních sítích ve srovnání se streamovacími službami, zejména u mladších generací.
Celkově zpráva naznačuje, že společnosti působící v oblasti M&E stojí před klíčovým okamžikem: Mladší diváci tráví méně času u tradiční televize a streamingu a více času na platformách, které jsou řízeny umělou inteligencí a jsou zaměřeny na sociální sítě. Vzestup bezplatného obsahu podporovaného reklamou a zábavy řízené tvůrci nutí společnosti přehodnotit, co zvyšuje hodnotu a angažovanost.
Jedním z klíčových zjištění je, že únava z předplatného je skutečná: mladší diváci si stále více vybírají placené streamování a přijímají alternativy, jako jsou bezplatné služby podporované reklamou a sociální platformy. Kromě toho se sociální platformy poháněné umělou inteligencí stávají vyhledávači pro generaci Z a mileniály, kteří považují sociální obsah za relevantnější než televizní pořady a filmy. A stále větší vliv má ekonomika tvůrců, kdy influenceři a digitální tvůrci formují divácké návyky a loajalitu publika způsobem, který Hollywood nemůže ignorovat, napsali výzkumníci.
"Data jsou jasná: poskytovatelé zábavy by měli přijmout inovace a agilitu, které jim pomohou prosperovat," vysvětlil Doug Van Dyke, místopředseda společnosti Deloitte LLP a vedoucí představitel amerického odvětví telekomunikací, médií a zábavy. "To znamená porozumět nuancím mladšího publika, využívat technologie k personalizaci obsahu a reklamy a zkoumat nové cesty distribuce a zpeněžení. Status quo již pravděpodobně nepřipadá v úvahu."
Z dalších klíčových zjištění vyplývá, že:
- Spotřebitelé jsou stále více nespokojeni s hodnotou placených streamovacích služeb. Přestože 53 % dotázaných spotřebitelů uvádí, že služby streamování videa na vyžádání (SVOD) jsou placené mediální a zábavní služby, které využívají nejčastěji, téměř polovina (47 %) tvrdí, že za streamovací služby, které využívají, platí příliš mnoho, a 41 % se domnívá, že obsah dostupný v těchto službách nestojí za tu cenu (nárůst o 5 procentních bodů oproti roku 2024). Zvýšení ceny o 5 USD by pravděpodobně přimělo většinu (60 %) spotřebitelů zrušit svou oblíbenou službu.
- Zábava zaměřená na hodnotu je na vzestupu, zejména u mladších generací. Více než dvě třetiny příslušníků generace Z a mileniálů si nyní předplácí bezplatné televizní služby podporované reklamou (FAST). Mezitím více než polovina předplatitelů SVOD (54 %) uvádí, že alespoň jedna ze služeb, za kterou platí, je podporována reklamou, což představuje nárůst o 8 procentních bodů od roku 2024.
- Obsah na sociálních platformách má větší význam pro generaci Z a mileniály. pro 56 % dotázaných příslušníků generace Z a 43 % mileniálů je obsah na sociálních sítích důležitější než tradiční televizní pořady a filmy a zhruba polovina z nich cítí silnější osobní vztah k tvůrcům na sociálních sítích než k televizním osobnostem nebo hercům.
- Sociální platformy mají moc ovlivnit nákupní rozhodnutí. Příslušníci generace Z (63 %) a mileniálové (49 %) uvádějí, že největší vliv na jejich nákupní rozhodování mají reklamy nebo recenze produktů na sociálních sítích. To kontrastuje s vlivem streamovaných videoreklam, které ovlivňují pouze 28 % příslušníků generace Z a 25 % mileniálů.
Devatenáctá výroční zpráva společnosti Deloitte "Trendy v oblasti digitálních médií" zdůrazňuje, že tyto a další výsledky průzkumu podrobně popsané ve studii naznačují, že odvětví se nachází na křižovatce.
Generace Z a mileniálové se stále častěji obracejí k sociálním platformám pro zábavu, přitahováni personalizovanými doporučeními založenými na datech a nesčetným množstvím bezplatného obsahu podporovaného reklamou. ukazují údaje ve zprávě.
Mezitím zůstává podíl placených televizních programů (jako je kabelová nebo satelitní televize) nebo předplatného živého vysílání v domácnostech relativně stabilní. Tento posun představuje výzvu pro tradiční studia a streamovací služby a žádá po nich, aby přehodnotily své strategie, jak poskytovat atraktivní obsah i hodnotu v rychle se vyvíjejícím prostředí, napsali výzkumníci.
Jednou z klíčových výzev je podle výzkumníků tvorba cen a nákladů na služby.
Vzhledem k tomu, že ceny předplatného se u služeb SVOD bez reklam zvýšily v průměru na 16 dolarů měsíčně, spotřebitelé zřejmě pociťují tíseň a zejména mladší generace, které se účastnily průzkumu, jsou náchylné ke zrušení služeb nebo volbě levnějších, nebo dokonce bezplatných alternativ podporovaných reklamami. Streamovací služby původně narušily model kabelové televize, nyní však čelí podobným tlakům, protože ceny stoupají a vnímaná hodnota klesá, zejména mezi mladšími diváky.
Předplatitelé kabelové nebo satelitní televize v průzkumu uvádějí, že za tuto službu utratí v průměru 125 dolarů měsíčně, zatímco průměrný předplatitel SVOD má čtyři placené streamovací služby v celkové hodnotě 69 dolarů měsíčně - meziroční nárůst o 13 % celkově a o 20 % mezi spotřebiteli generace Z a mileniály.
Zpráva také naznačila, že prémiové streamovací služby se snaží najít ideální cenový bod, přičemž mají jen malou flexibilitu pro zvyšování cen, aniž by si ještě více odcizily zákazníky. V průměru považují spotřebitelé za "správnou cenu" svých oblíbených streamovacích služeb bez reklam 14 USD měsíčně, zatímco současný průměr na trhu je 16 USD. Ceny nad 25 USD měsíčně jsou považovány za příliš vysoké. Za ideální cenu oblíbené služby podporované reklamou považují respondenti cenu kolem 10 USD, přičemž současný průměr na trhu je 9 USD, a cokoli nad 19 USD je považováno za příliš drahé.
Tváří v tvář vysokým a rychle rostoucím cenám zůstává velkým problémem také odliv zákazníků.
Navzdory snahám poskytovatelů streamování o minimalizaci odchodu zrušilo 39 % spotřebitelů v posledních šesti měsících alespoň jednu placenou službu SVOD, což je míra, která zůstává v posledních letech relativně stabilní. V případě generace Z a mileniálů tento podíl přesahuje 50 %. Kromě toho zůstává na stejné úrovni i fenomén "odchodu a návratu", kdy spotřebitelé během posledních šesti měsíců zruší a následně obnoví stejné předplatné - v posledních šesti měsících tak učinilo 24 % všech spotřebitelů. Toto číslo se zvyšuje na 40 % u generace Z a 35 % u respondentů z řad mileniálů.
Je možné, že finanční obavy hrají roli, protože úrovně podporované reklamou se stále více prosazují. alespoň jednu úroveň placené služby podporovanou reklamou má 54 % dotázaných předplatitelů SVOD, což je nárůst oproti 46 % v loňském roce. Mezi příslušníky generace X a Boomers je to 58 %.
Více informací a údajů naleznete zde.
Zdroj: tvtechnology.com